Svjetski savez mladih Hrvatska u suorganizaciji sa Hrvatskom paneuropskom unijom 11. studenog u sklopu konferencije Tjedan Svjetskog saveza mladih: Kultura života u suvremenom ruhu organizirao je okrugli stol Vojni rok i nacionalni identitet – država za koju se vrijedi boriti. Stručnjaci iz različitih područja govorili su o potrebi uvođenja obveznog služenja vojnog roka, važnosti formiranja nacionalnog identiteta među mladima i motivaciji mladih za sudjelovanje u obrani domovine.
Govornici na okruglom stolu bili su doc. dr. sc. Robert Barić, Višnja Starešina, dipl. pol. i dr. sc. Dan Đaković.
Robert Barić, govorivši o modelima vojnog roka u različitim državama, istaknuo je primjer Švicarske i Finske. Naveo je švicarski model kao odraz politike neutralnosti koja iziskuje i obranu vlastite zemlje. Osim na služenje obveznog vojnog roka, osvrnuo se i na druge modele očuvanja sigurnosti. Naglasio je da je za Hrvatsku potrebno razviti vojnu strategiju radi organiziranja vojnog roka prema geostrateškim potrebama područja u kojem se nalazi te da vojni rok od šest tjedana nije dostatan da polaznici steknu osnovna znanja i vještine za vojno djelovanje.
Višnja Starešina govorila je o otporu služenju vojnog roka u javnosti čemu kao glavni razlog navodi društveno-političku klimu suprotstavljenu ideji hrvatske samostalnosti nastalu u poslijeratnom razdoblju ranih 2000-tih. Osvrćući se na pitanje žena u oružanim snagama, spomenula je kako i žene trebaju biti uključene u služenje vojnog roka, u skladu s njihovim mogućnostima, posebice u vremenu suvremene tehnologije i sve manjeg značaja razlika u fizičkoj snazi.
Dan Đaković osvrnuo se na pojam priziva savjesti. Usporedio je uređenje instituta priziva savjesti u Hrvatskoj s onim u drugim zemljama te je naveo kako isti nije tema kad se govori o dužnostima poput plaćanja poreza i pohađanja osnovnoškolskog obrazovanja, stoga ne bi trebao biti ni u raspravama o služenju vojnog roka. Istaknuo je da vojni rok te služenje državi ne podrazumijeva samo rukovanje oružjem, već da se vojsci može doprinijeti i na druge načine. Govorio je i o pojmovima vrijednosti te domoljublja u kontekstu ratovanja, pri čemu je naglasio važnost zdravog domoljublja koje djeluje prema dobru.
Govornici su se usuglasili da aktualne političke strukture trebaju poraditi na učinkovitosti vojne obuke te potrebama i izazovima hrvatske države.
Okrugli stol moderirao je Branimir Bilafer.
Tjedan Svjetskog saveza mladih Hrvatska nastavlja se sutra, u utorak 12. studenog okruglim stolom Gubimo li inteligenciju uporabom umjetne inteligencije. Okrugli stol održat će se u prostorima Fakulteta elektrotehnike i računarstva (Unska ulica 3) s početkom u 18 sati. Na okruglom stolu govorit će Krešimir Mišak, mag. nov., izv. prof. dr. sc. Dario Bojanjac, doc. dr. sc. Mitja Ružojčić i Filip Macukić, mag. oec.