Work and Travel USA program omogućuje studentima iz cijelog svijeta da rade i žive u Americi tijekom ljetnih praznika. Program je poznat kao najlakši i najsigurniji način odlaska i legalnog rada u SAD-u.
Studenti na programu rade, odmaraju, putuju, istražuju, stječu nova iskustva, upoznaju nove ljude i kulture te stvaraju uspomene za prepričavanje.
Razgovarala sam s Lucijom Milić (26), inženjerkom geodezije i geoinformatike koja se u studentskim danima prijavila na Work and Travel USA i stekla nezaboravna životna iskustva.
Proces prijave – jezični izazov
Lucija, tada 23-godišnja studentica Geodetskog fakulteta na završnoj godini diplomskog studija, odlučila se na avanturističko studentsko putovanje s dečkom. Za program su čuli preko Facebooka, gdje su vidjeli kako se održava informacijski sastanak jedne agencije o Work and Travel programu: „Dečko i ja smo odlučili otići na prezentaciju bez ikakvih obaveza i ideja da ćemo stvarno ići, malo da čujemo tuđa iskustva. Kada smo čuli priče već dugogodišnjih polaznika, adrenalin je skočio, san se pojavio, makar još uvijek nisam mislila da ću stvarno ići. I dalje mi je sve zvučalo nedostižno.“
Ipak, odlučili su se prijaviti na program i doživjeti nova iskustva. Sam proces prijave i procedure koje podrazumijeva započeo je u jesen 2018. godine: „S prijavom smo počeli odmah u 9. mjesecu 2018. Polako smo sve rješavali i do siječnja 2019. već smo imali odlučeno mjesto boravka, dogovoren razgovor za posao i većinu papira. Ispite na fakultetu očistili smo u prvom semestru, a s obzirom na to da smo bili zadnja godina diplomskog studija, drugi semestar smo samo pisali diplomski rad.“
Najveći izazov bio joj je snimiti predstavljanje na engleskom jeziku: „Nisam bila sigurna u svoje poznavanje engleskog, pa sam bila pod stresom da me neće primiti jer se ne snalazim dobro s njim. Stoga sam pričicu o sebi naštrebala te poslije ponavljala i na razgovoru za posao koji je prošao tečno. Sada, poslije programa, uporaba engleskog jezika više mi nije problem.“
Stjecanje radnog iskustva i zarada
Veći dio ljeta provela je u Yellowstoneu, gdje je radila u najvećoj kuhinji tog nacionalnog parka. Bila je smještena u selu Old Faithful te radila u restoranu Old Faithful Inn gdje su poslovi bili raznoliki, od pranja suđa, kuhanja, rezanja, posluživanja, do konobarenja.
Ono što Lucija ističe vezano uz radno iskustvo je, tzv. strukturna piramida: „Kao sezonski radnik ti si na dnu piramide i imaš šefa koji ima šefa koji ima šefa. Bila sam u velikoj korporaciji, tako da sam plaću dobivala redovito, moj šef je odgovarao za mene, bilo je samo bitno da dođem na vrijeme na posao i odradim ga. Nitko nije previše gledao na detalje.“
Tijekom priprema za put u SAD, Lucija je bila sretna jer je satnica bila obećavajuća. Nakon četiri mjeseca, koliko je ukupno bila u SAD-u, zaradila si je i više nego dovoljno: „Gledajući cijene u Americi, nakon tri mjeseca rada mogla sam bez razmišljanja puno trošiti i putovati mjesec dana. Radeći iste poslove u Hrvatskoj, ne bih si mogla priuštiti sve što i tamo. Tehnologija je jeftinija, hrana je skuplja, ali može se i jeftino hraniti, odjeća košta jednako kao i u Hrvatskoj, ali plaće su puno veće.“
Putovanja, putovanja…
Tijekom tri mjeseca rada obišli su uzduž i poprijeko NP Yellowstone, a često su posjećivali i NP Grand Tetons: „Po parku smo svaki slobodni dan ili poslije posla išli planinariti, stopirali smo do susjednih sela, čak i posudili auto od prijatelja koje smo stekli i istraživali prirodne ljepote.“
Posljednji mjesec dana boravka iskoristili su za obilazak najpoznatijih lokacija – unajmili su auto kojim su obišli cijelu zapadnu obalu SAD-a: San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, Monterey Bay, NP Sequoia, Kings Canyon, Pinacles, Yosemite, Death Valley, Joshua Tree, Zion, Bryce Canyon, Grand Canyon. Bili smo i u Chicagu te New Yorku.
Kao najljepše lokacije ističe nacionalne parkove: NP Yellowstone, NP Yosemite i NP Death Valley.
Percepcija Amerike i kulturološke razlike
Motivi odlaska u SAD bili su avanturističkog karaktera, želja za dalekim putovanjem te utvrđivanje engleskog jezika. Lucijine prvotne asocijacije na SAD bile su New York, Las Vegas, San Francisco i ostali veliki gradovi. Ono što joj je promijenilo percepciju SAD-a je netaknuta divljina kakva se u Europi ne može naći. Baš zbog toga Amerika ju je oduševila i vratila bi se ponovno.
Ono što je u SAD-u drugačije u odnosu na Europu jest njihovo dosta šturo opće obrazovanje, pa ne čudi da imaju čudna razmišljanja u vezi nekih jednostavnih stvari. Također, nasilno se ističe jednakost, tvrdi Lucija. „S obzirom na to da smo odrasli uz američke filmove, nije postojao preveliki kulturološki šok, skoro je sve isto.“
Isplativost sudjelovanja i poruka za mlade
S obzirom na omjer uloženog i dobivenog, putovanje se definitivno isplatilo, tvrdi Lucija. Novac za program i avionsku kartu kao glavni ulog vratio joj se radom u Americi, zaradila je i više od toga:
„Novac dođe i prođe. Naporan rad? Upravo na poslu sam stekla životne prijatelje sa svih kontinenata, zabavila se kao nikada u životu. U Yellowstonu smo bili kao velika obitelj, gledaš iste ljude po cijele dane, radiš s njima, družiš se s njima u slobodno vrijeme, na kraju odeš s njima i na zajedničko putovanje.“
Mladima koji se dvoume oko prijave na program poručuje: „Kada se vratite kući, imat ćete u glavi toliko događaja i uspomena koje ćete željeti što detaljnije zapamtiti i pospremiti zauvijek u svojoj glavi, da se više nećete sjećati svih nećkanja i straha koji je postojao na početku, prije prijave. Jednom kada izađete iz zone komfora, čudit ćete se da je nekad bila tako uska!“