Ove se godine u Clevelandu održava jedno od najprestižnijih pijanističkih natjecanja, Cleveland International Piano Competition. Ono se održava svake dvije godine, a započelo je 1975. godine te se na njemu mogu naći mnoga svjetska pijanistička imena, primjerice Sergey Babayan, Nicholas Angelich, Jean-Yves Thibaudet, Martina Filjak.
Ove se godine u finale plasirao jedan od najperspektivnijih hrvatskih pijanista mlađe generacije, Lovre Marušić. Finale se održava 8. kolovoza 2021. godine, a Lovru, i još petoro finalista, možete pratiti putem poveznice, s početkom u 19 sati prema EDT-u, odnosno od 1 ujutro prema CET-u.
Finalisti se natječu za četiri glavne nagrade i čak jedanaest specijalnih nagrada. Prva nagrada iznosi 75.000,00 američkih dolara, recitala u New Yorku u jednoj od prestižnih dvorana, savjetovanja od strane menadžment agencije te snimanje i izdavanje CD-a od strane Steinway&Sons u New Yorku.
Uz natjecanje u Clevelandu, Lovre Marušić plasirao se u završnicu 63. Ferrucio Busoni International Piano Competition u Bolzanu te The Leeds International Piano Competition u Leedsu, koje se održavaju u kolovozu i rujnu ove godine.
Tko je Lovre Marušić?

Lovre Marušić, iz Omiša, sa svojih je 14 godina otišao u Moskvu u Centralnu muzičku školu pri Državnom konzervatoriju P. I. Čajkovski, na poziv ugledne pijanistice Natalije Troull. 2011. godine završio je školu, a zatim je upisao studij na Muzičkoj akademiji i stekao titulu magistra muzike. Svoje poslijediplomske studije nastavio je na Hochschule für Musik Franz Liszt u Weimaru u klasi Grigoryija Gruzmana.
Dobitnik je brojnih nagrada na uglednim pijanističkim natjecanjima, među kojima se ističu prva nagrada na 20. Međunarodnom natjecanju «Santa Cecilia» u Portu (2018.), prva nagrada na Međunarodnom natjecanju IMF u Parizu (2018.), prva nagrada na Međunarodnom natjecanju New Stars (2016.) u Manchesteru i mnoge, mnoge druge.
Dobitnik je Rektorove i Dekanove nagrade Sveučilišta u Zagrebu za iznimne rezultate tijekom studija. Kao solist i komorni glazbenik nastupa na raznim festivalima i koncertnim ciklusima diljem Hrvatske, Srbije, Italije, Njemačke, Lihtenštajna, Rusije, Ukrajine, Japana i SAD-a.
Redovito nastupa sa uvaženim orkestrima pod ravnanjem eminentnih dirigenata poput orkestra Hrvatskog narodnog kazališta u Splitu pod ravnanjem maestra Ivana Repušića, Irkutske filharmonije pod ravnanjem maestra Ilmara Lapinshema, Zagrebačke filharmonije pod ravnanjem maestra Zorana Juranića, Simfonijskog orkestra Hrvatske radiotelevizije pod ravnanjem maestra Ive Lipanovića, simfonijskog orkestra Muzičke akademije u Zagrebu pod ravnanjem maestra Mladena Tarbuka, orkestra El sistema Srbija pod ravnanjem maestra Gerarda Estrade i mnogim drugima.
Lovri želimo svu sreću u Ohaiju, kao i u svim daljnjim natjecanjima i nastupima!