Sigurno ste već čuli da izlazi nova knjiga iz serijala Igre gladi, a ako niste, možda će vas ova vijest razveseliti. Filmske adaptacije knjiga iz serijala Igara gladi bile su jako popularne i mnogi su tinejdžeri ludovali za njima, za glumcima koji se u njima javljaju i knjigama. Knjige su izašle 2008, 2009. i 2010. godine, a filmovi 2012, 2013, 2014. i 2015.
U vrijeme opsesije ovim serijalom, javili su se glasovi koji su govorili kako je ideja ukradena. Ti su mi glasovi ostali u mislima i ponovno su se aktivirali viješću o novoj knjizi iz serijala Igre gladi. Odlučila sam napokon pogledati taj film za koji su mnogi rekli da je izvor ideje za Igre gladi, ali i da je sam film kvalitetniji.
I tako sam odlučila pogledati japanski film Kraljevska bitka (Battle Royale) iz 2000. godine, snimljen prema knjizi iz 1999. godine.
Battle Royale priča je koja se odvija u vremenu u kojem je knjiga nastajala, radnja se odvija 1997. godine, ali se zapravo radi o izmišljenom diktatorskom Japanu u kojem je nastao sraz između odraslih ljudi i mladih. Vlada je odlučila stati tome na kraj i osmislila „kraljevsku bitku“, koja je zapravo borba na život i smrt.
Odmah se uvjeravamo da prigovori na mlade nisu bezrazložni. U jednoj od scena učitelj ulazi u razred kojem na ploči piše da su otišli s nastave jer im se tako prohtjelo, a kada učitelj izađe iz razreda, jedan ga učenik napadne nožem i ozlijedi ga. To je svakako divlja mladost bez ikakve stege, koja odbija bilo kakav autoritet.
Sve se izokreće kada razred odlazi na školski izlet kojim se proslavlja kraj školovanja, a oni, umjesto na mjesto zabave i užitka, dolaze na otok na kojem im se otkriva da će samo jedna osoba moći preživjeti. Voditelj cijele te ludosti njihov je učitelj s kojim smo suosjećali kad su mu učenici odbijali doći na sat, a onda ga i napali.
Svaki od učenika dobiva torbu s nasumično ubačenim oružjem, odnosno pomagalom. Neki su dobili pušku, neki pištolj, neki sjekiru, a neki (poput glavnoga junaka) poklopac lonca.
Počinje pokolj, a preživjeti može samo jedna osoba. Svaki lik koji je umro na tom otoku je psihološki karakteriziran, odnosi među likovima i njihove životne priče kompliciraju naš pogled na cijelu situaciju. Otkriva se cijela ona mračna strana srednjoškolskih druženja, vršnjačkog maltretiranja, problema u obiteljima, krhkost prijateljstva, a prikrivene osobnosti izlaze na vidjelo. Vidimo kako su se neki likovi potpuno uživjeli u borbu i prihvatili njezina pravila odlučivši preživjeti te kako su mnogi odbili igrati tu krvavu igru (neki samoubojstvom, neki pokušavajući pobijediti sustav svojom dosjetljivošću).
Kraj je u isto vrijeme i očekivan i neočekivan, izvrsno igra na kartu gledateljevih očekivanja i igra se s njegovom percepcijom.
Jesu li Igre gladi plagijat Kraljevske bitke?
Valjalo bi sada ovaj film usporediti s Igrama gladi. Iako sam na početku bila skeptična, moram se složiti s onima koji vjeruju da su Igre gladi preuzele ideju iz ovoga filma. Ne bih rekla „ukrale“ jer bismo onda govorili o plagiranju, a ovdje nije riječ o plagiranju nego o inspiraciji i utjecaju, možda bismo čak mogli govoriti o nekoj vrsti adaptacije za zapadnjačko tržište.
Battle Royale i Igre gladi odvojena su djela, svako sa svojom pričom i naglaskom na različitim stvarima. Igre gladi naglašavaju izravnu borbu protiv vlasti i sustava, Battle Royale naglašava samu borbu između likova i njih samih sa sobom, svojom prošlošću i neizvjesnom budućnošću. Glavni junak Battle Royalea nema ideala, ne zna što će učiniti sa svojim životom ako preživi, ali je odlučio preživjeti i promatrati u kojem će smjeru njegov život otići. Naglašava se važnost samoga postojanja i borbe za to postojanje.
Battle Royale izrazito je utjecao na japansku popularnu kulturu, hvalili su ga kritičari, ali i publika, a inspirirao je buduću animaciju i kinematografiju općenito.
Vjerujem da je Battle Royale kvalitetniji film od serijala Igre gladi i da svojim jednim filmom nadmašuje cijeli serijal filmova od kojih se sastoji serijal (knjige sam pročitala, ali mislim da je jedino pošteno uspoređivati filmove s filmovima, a ne s knjigama, koje nisu puno kvalitetnije od filmova Igara gladi). Treba spomenuti da je naziv za žanr videoigara „battle royale“ nastao upravo prema ovom filmu. Gledajući na vrijeme u kojem je nastao, manji budžet i sve druge tehničke mane za koje ga teško možemo kriviti, Battle Royale je nenadmašeni prethodnik Igara gladi za kojeg bi se trebalo više čuti.