mimladi

Mitovi o prizivu savjesti

Pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijesti temeljno je ljudsko pravo zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske i međunarodnim pravom.

Međunarodni dan priziva savjesti svake se godine obilježava 15. svibnja. Priziv savjesti pravo je, sloboda i odluka pojedinca da izvrši ili odbije izvršiti radnju koja bi se protivila njegovoj savjesti, njegovim etičkim, moralnim i vjerskim uvjerenjima.

U nastavku vam donosimo kratke odgovore na neke od najčešćih mitova o prizivu savjesti.

1. Institut priziva savjesti nastao je kao posljedica suđenja u Nürnbergu

Temelj priziva savjesti kao pravnoga instituta uspostavljen je na suđenjima u Nürnbergu, gdje se nacističkim vođama sudilo za zločine počinjene u Drugome svjetskom ratu. Međunarodnopravna komisija utvrdila je kako činjenica da je osoba slijedila naredbe svoje Vlade i naređenih, istu ne oslobađa odgovornosti koju ima unutar međunarodnoga prava jer moralni joj je izbor bio moguć. Time je komisija potvrdila načela dužnosti i odgovornosti prema vlastitoj savjesti.

2. Priziv savjesti utvrđen je u međunarodnome pravu i Ustavu RH

Priziv savjesti proizlazi iz prava na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijesti koje je temeljno ljudsko pravo zajamčeno Ustavom Republike Hrvatske i međunarodnim dokumentima, između ostaloga i Općom deklaracijom o ljudskim pravima. Opća deklaracija o ljudskim pravima, koju je 1948. proglasila Opća skupština Ujedinjenih naroda, u čl. 18. navodi da „svatko ima pravo na slobodu mišljenja, savjesti i vjeroispovijesti; to pravo uključuje slobodu promjene vjeroispovijesti ili uvjerenja i slobodu da pojedinačno ili u zajednici s drugima, javno ili privatno, iskazuje svoju vjeroispovijed ili uvjerenje poučavanjem, bogoslužjem, praktičnim vršenjem i obredima.”

3. Priziv savjesti seže daleko u početke civilizacije

Najraniji zapis o prizivu savjesti potječe iz 13. st. pr. Kr.: Knjiga Izlaska spominje egipatske primalje koje su odbile izvršiti kraljevu naredbu o ubojstvu židovske novorođenčadi. U Sofoklovoj Antigoni (5. st. pr. Kr.) glavna junakinja odbija poštivati zabranu ukopa svoje braće, poginule u pobuni protiv kralja. Primjer priziva savjesti na djelu donosi i Druga knjiga o Makabejcima (2. st. pr. Kr.). Priziv savjesti dio je ljudske civilizacije od njezinih početaka, koji ne štiti samo pravo pojedinca na djelovanje u skladu s osobnom savjesti, nego i uspostavlja odgovornost prema pojedincima, organizacijama i državama za savjesno djelovanje i poštivanje glasa savjesti

4. Priziv savjesti nije uskrata medicinske skrbi

U posljednje vrijeme možemo čuti pogrešne tvrdnje o tome kako je pozivanje medicinskih djelatnika na vlastitu savjest zapravo uskrata skrbi, najčešće u kontekstu usluge pobačaja. Pravo na pristup zdravstvenim uslugama treba biti tumačeno u kontekstu drugih prava zajamčenih ustavom, međunarodnim i nacionalnim zakonima, u koje spada i pravo na priziv savjesti. Hrvatski Zakon o liječništvu priznaje pravo zdravstvenim djelatnicima da se „radi svojih etičkih, vjerskih ili moralnih nazora“ pozovu na priziv savjesti. Međunarodna federacija ginekologije i opstetricije (FIGO) u knjizi Etička pitanja u opstetriciji i ginekologiji navodi kako „liječnici imaju pravo na provođenje i na prigovor provođenju medicinskih procedura u skladu s osobnom savješću“ te da se „ni od jednog liječnika (ili člana medicinskoga tima) ne treba očekivati da izvršava pobačaje.“ Treba dodati kako, prema preambuli Ustava Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i Zakonu o zaštiti prava pacijenata, pobačaj nije uključen kao dio najvišega standarda medicinskih usluga

5. Ni od koga se ne smije tražiti da se stupanjem u određenu profesiju odriče vlastite savjesti

Pravo na priziv savjesti temeljno je ljudsko pravo i ni od koga se ne smije tražiti da se stupanjem u određenu profesiju odriče vlastite savjesti. Zadaća je liječnika liječiti i oni tu zadaću trebaju moći izvršavati ne odričući se svojih uvjerenja. Napadi na zdravstvenu zajednicu zbog priziva savjesti ne pridonose javnome zdravstvu, već potencijalno otvaraju put zazoru od stupanja u medicinske profesije.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.