mimladi

Održan 10. Human rights slam – Tema je bila pravo na život

U organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska, u petak 16. 5. i subotu 17. 5. održan je već desetu godinu za redom Human Rights Slam, dvodnevna konferencija usmjerena na raspravu o raznim temama vezanim uz ljudska prava. Tema ovogodišnje konferencije bila je Pravo na život te je okupila velik broj mladih, studenata i stručnjaka iz različitih područja. Konferencija je održana s ciljem podizanja svijesti o važnosti prava na život kao temeljnog ljudskog prava i osnaživanja mladih za kritičko mišljenje i sudjelovanje u raspravama o društveno bitnim temama.

Prvog dana konferencije, sudionici su imali priliku poslušati dva stručna predavanja koja su se usmjerila na etičke i društvene aspekte prava na život i priziva savjesti. Uvodnim govorm se obratila Magdalena Jurić, voditeljica pravno zagovaračkog tima i voditeljica projekta, te je istaknula kako je ovogodišnji Human Rights Slam posvećen jednoj od najosjetljivijih i najvažnijih tema današnjice – pitanju početka ljudskog života i odgovornosti koju to pitanje nosi za društvo. Naglasila je da konferencija potiče kritičko promišljanje, otvoren dijalog i spremnost na suočavanje s kompleksnim etičkim i društvenim izazovima.

Prvo predavanje održao je dr. sc. Dan Đaković s Fakulteta filozofije i religijskih znanosti u Zagrebu, koji je govorio na temu “Pravo na život – vrednovanje pojmova”. U svom izlaganju, objasnio je važnost jasnoće u definiranju temeljnih pojmova poput osobe, slobode, savjesti i naravnog zakona, naglasivši kako filozofija ne smije prepustiti monopol nad značenjem tih pojmova ideologijama. Također, istaknuo je da filozofski pristup uključuje otvorenost prema istini, spremnost na preispitivanje vlastitih uvjerenja te priznavanje postojanja vječnih moralnih istina koje nadilaze društvene konvencije i zakonodavne norme.

Nakon kraće pauze, uslijedilo je drugo predavanje koje je održao Luka Tripalo, univ. mag. pharm., na temu “Ima li u ljekarni potencijala za savjest?”. U svom predavanju, govorio je o promjenama u Kodeksu ljekarničke etike i deontologije koje su smanjile prostor za priziv savjesti, kao i o neusklađenosti između zakonskih propisa i profesionalnih smjernica. Posebno je istaknuo kako se od ljekarnika danas očekuje profesionalna prosudba i poslušnost standardima, dok su moralne vrednote i savjest gurnute u drugi plan. Govorio je i o vlastitom iskustvu iz prakse, gdje je uvidio kako sustav često ne poštuje pravo na savjest, istovremeno očekujući poslušnost čak i u slučajevima gdje postoji znanstveno utemeljena dvojba oko etičnosti određenih lijekova.

Drugi dan konferencije, bio je posvećen panel raspravi pod nazivom Pravo na život i priziv savjesti u kontekstu suvremenih etičkih izazova, na kojoj su sudjelovali Krešimir Miletić, univ. spec. act. soc., Mislav Barišić, mag. phil. i Luka Tripalo, univ. mag. pharm. U sklopu rasprave osvrnuli su se na međusobni odnos prava na život i prava na izbor, te na konkretne izazove u zakonodavnom, medicinskom i društvenom kontekstu.

Prvi panelist, Krešimir Miletić, univ. spec. act. soc., govorio je o društvenim i zakonskim nejednakostima koje proizlaze iz isključivanja očeva iz odluka o rođenju djeteta. Naglasio je kako muškarci snose pravnu i financijsku odgovornost za dijete nakon rođenja, ali nemaju nikakvo pravo sudjelovati u odluci o njegovom dolasku na svijet, što otvara pitanje pravednosti i dosljednosti u pristupu roditeljskoj odgovornosti. Također je istaknuo važnost oblikovanja javnih politika koje pružaju stvarnu podršku obiteljima i doprinose kulturi zaštite života od samog začeća.

Drugi govornik, Mislav Barišić, mag. phil., usmjerio se na pravne i filozofske aspekte rasprave, istaknuvši da pravo na život ima čvrsto uporište u međunarodnim dokumentima, dok pravo na izbor nema jednaku pravnu osnovu. Pojasnio je kako filozofija može pomoći u dubljem razumijevanju ovog pitanja te predstavio učinkovite strategije zagovaranja prava na život na međunarodnoj razini.

Treći panelist, Luka Tripalo, univ. mag. pharm., osvrnuo se na etičke dileme farmaceuta, osobito u kontekstu priziva savjesti i izdavanja sredstava koja mogu djelovati nakon oplodnje. Istaknuo je da medicinska znanost potvrđuje početak ljudskog života začećem te da je važno da pacijenti budu točno i jasno informirani o djelovanju lijekova koji mogu utjecati na rani razvoj ljudskog života.

Nakon formalnog dijela, uslijedila je otvorena rasprava sa sudionicima, tijekom koje su postavljana brojna pitanja te je vođena konstruktivna rasprava o etičkim pitanjima vezanim uz pravo na život te raznim svakodnevnim situacijama kojih se ova tema dotiče. 

Sudionici su izrazili zadovoljstvo organizacijom i sadržajem konferencije.

Svjetski savez mladih Hrvatska nastavit će s organizacijom sličnih događaja o temi prava na život, kao i o raznim drugim temama relevantnim za mlade i društvo u cjelini.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.