Svake godine, 15. travnja, na rođendan znamenitog talijanskoga umjetnika Leonarda da Vincija, obilježava se Svjetski dan umjetnosti.
Svjetski dan umjetnosti posebna je proslava. Na taj dan promiče se razvoj, širenje i uživanje u umjetnosti.
UNESCO i Svjetski dan umjetnosti
Prema UNESCO-u, umjetnost njeguje kreativnost, inovativnost i kulturnu raznolikost za sve narode u cijelome svijetu i od presudne je važnosti pri podjeli znanja i poticanja znatiželje i dijaloga. Maločas spomenute kvalitete umjetnost je oduvijek imala i uvijek će imati ako ustrajemo u podupiranju okruženja u kojima se umjetnici i umjetnička sloboda promiču i štite.
Time ćemo zajedničkim snagama podržati daljnji razvoj umjetnosti te promicati naša sredstva za ispunjenje svrhe svijeta, a ta je – njegova sloboda i mir.
Petnaesti travanj poseban je datum. Tada se, naime, obilježava Svjetski dan umjetnosti koji pomaže u jačanju veza između umjetničkog stvaralaštva i društva, potiče se veća svijest o raznolikosti umjetničkih izričaja te je naglašen umjetnikov doprinos održivom razvoju.
Datum našeg interesa izvanredna je prigoda da se poboljša položaj umjetničkog obrazovanja u školama jer kultura često ima moć usmjeravanja prema inkluzivnom i pravednom obrazovanju.
UNESCO daje poseban doprinos Svjetskome danu umjetnosti u obliku raznih aktivnosti poput debata, konferencija, radionica, kulturnih događanja te prezentacija ili izložbi.
Poruka generalne direktorice UNESCO-a
Godine 2020., godine kada je virus COVID-19 harao svijetom, Svjetski dan umjetnosti dobio je poseban pečat. Naime, Audrey Azoulay, generalna direktorica UNESCO-a, tada je poručila: „Ovaj Svjetski dan umjetnosti pravovremeni je podsjetnik da nas umjetnost može ujediniti i povezati čak i u najtežim okolnostima. Doista, moć umjetnosti da okuplja ljude, inspirira, liječi i dijeli, postaje sve jasnija tijekom nedavnih sukoba i krize, uključujući COVID-19.“ (UNESCO, 2022.)