mimladi

Sadržajno ljeto u „industriji“ lobiranja

Dinamika rada lobističkih tvrtki vezana je uz dinamiku rada izvršne i zakonodavne vlasti. Nacionalne vlade i parlamenti u ljetnim mjeseci prestaju sa značajnim radom, dajući lobističkim tvrtkama priliku da fokus sa zakonodavnih inicijativa prebace na svoje interne procese. Većinom su to standardne administrativne stvari poput kontrole naplaćenih računa, procjena polugodišnje efikasnosti prema klijentima u smislu potrošenih radnih sati te re-evaluacija strategije za pojedine projekte. Međutim, neke tvrtke i pojedinci iskoristili su ljeto 2021. za značajne poteze.

Novi globalni igrači 

Dentons je, prema broju odvjetnika i ureda, najveća multinacionalna odvjetnička tvrtka te je prisutna na gotovo svim kontinentima. U lipnju 2021, Dentons je odlučio čvrsto zakoračiti u svijet lobiranja formiravši potpuno novu tvrtku, Dentons Global Advisors (DGA), i to u partnerstvu s tvrtkom bivše američke državne tajnice Madeleine Albright. Dakle, Dentons i Albright Stonebridge Group (ASG) su zajedno osnovali novu lobističku tvrtku imena Dentons Global Advisors. Kao izvršni direktor imenovan je Edward Reilly, dokazani stručnjak za javne politike i bivši izvršni direktor za strateško komuniciranje u još jednoj globalnoj lobističkoj tvrtki – FTI-ju.

Nije trebalo dugo čekati na Reillyjev prvi značajan potez. Kao netko vrlo upoznat s važnošću i obujmom lobističkog posla u Bruxellesu, Reilly je odveo DGA u Bruxelles. Kupnjom renomirane europske lobističke agencije Interel u srpnju, DGA je jasno naznačio da ima sredstva i ekspertizu za izazvati već etablirana globalna i europska lobistička poduzeća poput spomenutog FTI-ja te Fipre, Fleishman Hillarda, Rud Pedersena i ostalih. Dolaskom u Bruxelles, DGA je pokazao ozbiljne namjere i samo je pitanje vremena kada će se odlučiti na idući veliki korak.

Pokrivši dva najveća svjetska lobistička središta, Washington DC i Bruxelles, nameću se dva moguća smjera za DGA. Prvi je ulazak u tzv. CEE regiju, odnosno srednjoistočnu Europu, gdje dominira varšavski CEC Group na čelu s Marekom Matraszekom. CEC Group ima urede i ustaljene poslovne operacije u svim većim središtima zemalja CEE regije. U slučaju da DGA ima dovoljno mišića i novaca za akviziciju CEC-a, to bi u ovom trenutku bilo smislenije negoli organski rast kroz otvaranje vlastitog ureda i kretanja od nule. Drugi smjer za DGA bi mogao biti odlazak u Aziju. Naime, i matični Dentons je to učinio prije nekoliko godina spojivši se s kineskom odvjetničkom tvrtkom Dacheng.

DGA-ov menadžment bi mogao donijeti odluku da CEE regiju dovoljno dobro pokrivaju iz Bruxellesa te otići prema Aziji koja je ipak puno veće tržište. Iako veće, azijsko tržište je kompliciranije te kulturološki i poslovno raznovrsnije. To bi moglo predstavljati prevelik rizik za mladu kompaniju poput DGA. Na kraju, odluka će ovisiti o njihovoj internoj procjeni mogućnosti i resursa te o tome dobivaju li veliku operativnu potporu osnivačkih tvrtki ili su prepušteni sami sebi. 

Stara imena u novom ruhu

Ljetni mjeseci nisu bili zanimljivi samo zbog pojave novih igrača na sceni, već i zbog povratka nekih starih, pomalo zaboravljenih imena.

77-godišnji veteran lobiranja Tony Podesta primijenio je pravilo svog zloglasnog kolege Rogera Stonea – uvijek se nanovo „izmislite“ (reinvent yourself). Iako je osobno bio uvjereni demokrat, Podesta je u svojoj firmi zapošljavao i demokrate i republikance. Podesta Group, osnovana 1988., bila je klasična bipartisan lobistička i PR tvrtka. Problemi su za Podestu krenuli 2017. kada je obuhvaćen istragom oko kršenja američkog zakona o zastupanju inozemnih političkih aktera (Foreign Agents Registration Act). To je bio krak veće istrage primarno usmjerene prema Ricku Gatesu i Paulu Manafortu. S potonjim je Podesta surađivao na poslovima za European Centre for a Modern Ukraine (ECMU). Čim je izbila vijest o istrazi protiv njega, Podesta je napustio svoju tvrtku. Iako na kraju nije bio optužen, Podesta nije mogao izbjeći štetu za svoj ugled te kolaps svoje tvrtke s godišnjim prihodima od čak 42 milijuna dolara.



Međutim, dolaskom Joea Bidena u Bijelu kuću, Podesta je vidio priliku da se vrati onome što najbolje zna. Budući da je dugo godina blisko surađivao s vrhom demokratske stranke na prikupljanju sredstava za izborne kampanje, Podesta ima jake veze s Joeom Bidenom i Steveom Ricchettijem. Podestine vještine i veze očito su bile dovoljne da ga angažiraju Huawei te jedna bugarska energetska tvrtka. Iako je u srpnju najavio povratak, Podesta zasad ne pokazuje želje za reanimacijom svoje nekad velike tvrtke, već se orijentirao prema puno skromnijim poslovnim operacijama koje može osobno obavljati.

Kada se sve uzme u obzir, ljeto 2021. donijelo je vrlo zanimljive i velike novosti te je izvjesno da „industrija“ lobiranja nipošto ne gubi na značaju – već upravo suprotno.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.