mimladi

8. Tjedan SSMH – Okrugli stol – Život na distanci 

Okrugli stol pod nazivom „Život na distanci“ održao se u utorak 1. 12. 2020. s početkom u 19 h u sklopu 8. Tjedna Svjetskog saveza mladih Hrvatska (u nastavku: SSMH) “Stari izazovi, novo ruho”.

Cilj drugog okruglog stola “Život na distanci” bio je propitati posljedice ovogodišnje pandemije na pojedinca i društvo, posebno s obzirom na posljedice na njihovo emocionalno, mentalno i duhovno stanje. Naglasak okruglog stola bio je na pozitivnim primjerima i poukama koje možemo pronaći u trenutnoj situaciji pandemije COVID-19. Govornici su zaključili kako je usprkos otuđenja čovjeka iz potrebe za zaštitom zdravlja i života moguće nastaviti razvijati identitet i kulturu kroz promjenu ponašanja pojedinaca.

Govornici na okruglom stolu bili su: dr. sc. Marina Katinić Pleić, dr. sc. Petar Tomev Mitrikeski, dr. sc. Robert Torre i Ella Selak Bagarić, mag. psych.


Ella Selak Bagarić je istaknula kako prva istraživanja u Republici Hrvatskoj pokazuju da nismo dobro te kako djeca i odrasli pokazuju izrazite depresivne, tjeskobne i anksiozne simptome kao posljedice pandemije. No istraživanja pokazuju i kako se ljudi mogu prilagoditi i osnažiti s obzirom na mogućnosti i vrijeme koji su nam dani. Selak Bagarić je dodala kako u trenutnoj situaciji ne smijemo zaboraviti da imamo djecu pored sebe kojima je potrebna naša pomoć. Potrebno je uvijek pričati s djecom i pronaći način kako nadoknaditi trenutke koje smo propustili. Djeca trebaju bliskost i toplinu svih bližnjih.

 

Petar Tomev Mitrikeski je rekao kako u današnjem vremenu čovjek postaje važan kao potrošač zbog čega se javlja stanje identitetske krize te čovjek postaje izgubljen. U srži čovjeka ja altruizam, nesebično darivanje koje čovjeka gura prema naprijed. Mitrikeski je napomenuo kako je znanstveno dokazano da maske značajno smanjuju širenje virusa te kako se država suočava s problemom zakrčenog zdravstvenog sustava. Biti solidaran danas znači ne prenijeti virus na drugoga. Prema Mitrikeskom, ova kriza pokazuje sve slabosti zapadne demokracije koja pada na krizi identiteta. U kriznoj situaciji poput ove prvo moramo zaštititi zdravstveni sustav, ali i sačuvati nadu u bolje sutra, zaključio je Mitrikeski.

 

Robert Torre je poručio kako u proteklom razdoblju dominira strah koji je preplavio um i pretvorio se u tjeskobu, a tjeskoba se u narednim mjesecima pretvorila u depresiju. Torre je istaknuo kako još ne znamo dalekosežne posljedice pandemije u kojoj je očit izostanak humanosti unutar zapadnog društva koja se reflektira i u odnosu prema smrti. Dok su prijašnji narodi lakše prihvaćali smrt, mi danas težimo vječnosti koja je potaknuta općom digitalizacijom i prenaglašenom potragom za zdravljem. Zdravlje i tijelo danas su postale ideološke kategorije koje su zamijenile spas duše u prijašnjim društvima. Torre je zaključio kako čovjekom ne smije upravljati strah ne nego nutarnji smisao kojeg ne definiramo prema dugovječnosti i koji nas vodi kroz krizne trenutke.

 

Marina Katinić je naglasila kako su krize prilika za doći do smisla, sadržaja i veće kvalitete. Katinić smatra kako trebamo poći od pojedinačnih iskustava jer ljudi doživljavaju krizu na različite načine. U krizama ne smijemo podcijeniti teškoće, ali ne smijemo niti popustiti defetizmu jer tada nećemo iskoristiti priliku za unijeti smisao u život. Katinić je humor u krizi ocijenila kao pozitivan fenomen odmaka i distance kao i eksploziju umjetničke produkcije na kulturnim portalima za vrijeme krize. Katinić je zaključila kako danas nedostaje poticaja na odvažnost i hrabrost u zbog čega posebno cijeni učitelje i vođe koji pozivaju na razvoj navedenih vrlina.

 

Govornici su se složili kako je ljudska narav neslomljiva i uvijek pronalazi nove kreativne načine za suočavanje s izazovima koji će proći. Smisao života čovjek ne može izgubiti u kriznim trenucima ukoliko smo ga imali prije krize.

 

Snimka online okruglog stola “Ideologija u krizi“ dostupna je na našim društvenim mrežama putem Facebook stranice i putem YouTube kanala.

 

Ovom prilikom najavljujemo i okrugli stol „DigitALL – Zar je zaista sve online?“ koji će se održati treći dan u srijedu 2. 12. s početkom u 19 h. Na okruglom stolu će govoriti dr. sc. Marina Merkaš, dr. sc. Goran Vojković, dr. sc. Ivica Šola i Iva Smolković mag. psych. o digitalizaciji društva iz različitih perspektiva.

Sutrašnji okrugli stol, kao i sve ostale događaje ovog tjedna možete pratiti putem naših društvenih mreža (FacebookYouTube).

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.