mimladi

SSMH: Hrvatskoj je potrebna ozbiljna demografska politika

Napokon, može se reći. Predsjednica Republike predstavila je dugo najavljivan Prijedlog mjera populacijske politike.

 

Kao što smo mogli čuti na konferenciji za medije predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, do sad su napravljene tri nacionalne strategije koje su za cilj imale rješavanje demografskog problema Hrvatske. 

 

Njihov je glavni nedostatak taj što su se provodile kratkoročno, tj. samo za vrijeme trajanja mandata vlade koja ih je donijela, ne dopuštajući da se vidi njihov doprinos i oplemeni ih se boljim mjerama. U nedostatku adekvatne politiku kojom bi se s tim problemom ozbiljno uhvatile u koštac, sve su dosadašnje vlade ostavljale tu temu „u naslijeđe“ nekoj budućoj vlasti. 

 

Iako je demografska politika jedna od onih koju često spominju svi akteri javnih politika, čini se kako ni mjere trenutne vlade ne rezultiraju željenim učincima te je prema svim pokazateljima prirodni pad iz godine u godinu sve veći, a iseljavanje ne jenjava.

 

Nemajući volje rješavati to pitanje, kao i ne videći mogućnost dobivanja veće potpore temeljem takve politike, dosadašnje vlade označavale su to pitanje kao pitanje manjeg značenja, stavljajući ga iza „važnijih pitanja“, kao što su gospodarska, ekonomska, ili neka treća politika, ne vidjevši da je demografski problem korijen svih tih problema, kao i da će narednih desetljeća postajati sve ozbiljniji. 

 

Rezultat toga je da je svaka vlada imala određene pronatalitetne mjere koje su se uglavnom svodile na socijalna davanja, gubeći iz vida, ili jednostavno ne mareći kako je pravu demografsku politiku nužno prioritizirati iznad mnogih drugih te kako nam je oko nje potreban širi društveni i politički konsenzus.

 

Svjetski savez mladih Hrvatska već dvije godine upozorava na egzodus stanovništva i sve bliži demografski kolaps. U kolovozu 2016. održali smo i prvo predizborno sučeljavanje u Republici Hrvatskoj na temu obiteljske politike, a posljednji put progovorili smo u veljači ove godine, kad smo s demografom prof. dr. Štercom održali konferenciju za medije na kojoj smo iznijeli aktualni presjek stanja prijetnje s kojom se Hrvatska suočava. Pritom smo Vladu pozvali na donošenje strategije kojom bi se ozbiljno pristupilo ovome problemu, kao i na potrebu za posebnim državnim tijelom koje će osigurati provođenje sveobuhvatne i dugoročne demografske politike.

 

Jučerašnja konferencija Predsjednice Republike od iznimne je važnosti, jer se otvoreno i nedvosmisleno s najvišeg državnog mjesta upozorava da bez sveobuhvatne suradnje nećemo naći rješenje tog problema, kao i da je vrijeme čekanja da problem nestane davno prošlo. 

 

Predstavljanjem kompleksnosti problema, davanjem uvida u stručna mišljenja o njegovim glavnim uzrocima te citiranjem stručnih i znanstvenih izvora koji pokazuju njegovu punu ozbiljnost, Predsjednica je pokazala je kako je zagovaranje, donošenje i provođenje jake demografske politike goruće društveno pitanje.

 

Među uzrocima iseljavanja na prvo mjesto stavila je opću društvenu klimu, koju obilježava malodušje, beznađe i osjećaj nesigurnosti, kao rezultat višegodišnje krize, nepovjerenja u institucije te raširenoga klijentelizma, nepotizma i korupcije. Premda opća društvena klima nije jedini razlog iseljavanja, njezin utjecaj je značajan, te je njenim stavljanjem na prvo mjesto uzroka iseljavanja Predsjednica stavila snažan naglasak na uzrok koji je uglavnom zanemaren. 

 

Svjetski savez mladih Hrvatska je kroz projekt Suradnjom protiv apatije (Suprotiva), kao i druge projekte, već upozoravao da je loša društvena klima jedan od uzroka iseljavanja mladih, te ovim putem pozdravljamo Predsjedničin osvrt na ovaj problem.

 

Prijedlozi mjera raspoređeni su u četiri glavna područja, od kojih je na prvom mjestu gospodarstvo, gdje se predlaže smanjenje troškova rada, reforma javne uprave te fokusiranje na razvoj izvozno orijentiranoga gospodarstva. Poseban je set mjera posvećen rješavanju problema blokiranih građana, poput ograničenja zakonskih kamata te vraćanja ovršnih postupaka u nadležnost sudova. Mjere obiteljske politike odnose se na financijske naknade i olakšice, usluge skrbi o djeci te vrijeme predviđeno za obiteljske dopuste. 

 

Svjetski savez mladih pozdravlja prijedlog delimitiranja rodiljnih i roditeljskih naknada za drugih 6 mjeseci, kao i podizanje naknade za drugo i svako sljedeće dijete na 20 % iznosa prosječne plaće. Predloženu dostupnost vrtića za svako dijete Vlada pokušava osigurati u sklopu natječaja “Unaprjeđenje usluga za djecu u sustavu ranoga i predškolskoga odgoja i obrazovanja”, kojim se jedinicima lokalne samouprave osigurava 300 milijuna kuna bespovratnih sredstava iz Europskoga socijalnog fonda u svrhu produljenja radnoga vremena vrtića te se predviđa zapošljavanje 500 – 700 osoba, a bilo nam je drago pročitati kako je 8. lipnja poziv obustavljen zbog dosezanja praga od 105% raspoloživoga iznosa poziva. 

 

Posljednja se grupa mjera odnosi na mjere useljavanja koje su podijeljene na poticanje povratka iseljeništva, kao i poziv na donošenje strategije o ciljanome useljavanju osoba izvan populacije hrvatskoga iseljeništva u skladu s potrebama tržišta rada. 

 

Također, među mjerama je navedena potreba osnutka državnoga tijela za demografsku revitalizaciju, što je na tragu mjere koju je SSMH predložio početkom godine, a čime bi se postiglo usklađivanje provedbe demografskih politika. Prvi puta u takvu obujmu predstavljen je sveobuhvatan niz mjera koje bi trebale biti osnova strategije nove, jake, sveobuhvatne, i najvažnije, općeprihvaćene demografske politike, te stoga pozdravljamo snažan angažman Predsjednice na tu temu.

 

Budući da u samim mjerama nisu navedeni konkretni rokovi i troškovi provedbe, ovaj dokument smatramo predstavljanjem prijedloga obuhvatne strategije hvatanja u koštac s hrvatskim demografskim problemom te se nadamo kako će ovaj čin potaknuti Vladu Republike Hrvatske da pojača svoje napore na tom području i da odredi rokove i proračunska izdvajanja u što skorijem vremenu. 

 

Hrvatski građani zaslužuju ozbiljnu državnu politiku i predstavnike koji će im osigurati dostojanstven život u vlastitoj zemlji, kao što su dužni i sami davati svoj doprinos i graditi bolje društvo. Odgovornost je na svakom od nas, a SSMH će i dalje svojim aktivnostima pozivati na promjene i davati svoje prijedloge u svrhu izgradnje Domovine.

 

Svjetski savez mladih Hrvatska

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.