mimladi

Svjetski dan bolesnika

Svjetski dan bolesnika (eng. World Day of the Sick), ustanovio je 13. svibnja 1992. papa Ivan Pavao II, otkada se svake godine obilježava 11. veljače. Riječ je o danu kada pripadnici Katoličke Crkve mole za bolesne i iznova spoznaju značaj i važnost brige za drugoga koji je u boli i patnji.

Solidarnost i suosjećanje, kao općeljudske vrijednosti, na najizvrsniji se način ostvaruju upravo u skrbi za nemoćne, a napredak društva uvijek se iznova testira na tretmanu najranjivijih, kroz pristup zakonodavnog, javnozdravstvenog i socijalnog sustava te uopće pristup društva u cjelini njihovim potrebama i nezvanim životnim okolnostima.

Svjetski savez mladih organizacija je posvećena promicanju neotuđivog ljudskog dostojanstva koje svaki čovjek posjeduje od začeća do prirodne smrti. Ta intrinzična i univerzalna vrijednost svojstvena isključivo ljudima, vrijednost je koju svako ljudsko biće ima upravo i jedino zbog toga što je ljudsko biće. Nikakve, dakle, okolnosti ne mogu čovjeka lišiti njegova dostojanstva, bile one bolest, nemoć, neznanje, ovisnost o drugome ili puka ljudska nesavršenost. Tvrditi da ta vrijednost varira ovisno o životnim prilikama, značilo bi narušiti temelje samih ljudskih prava.

U društvu koje sve manje potiče zdravo samoostvarenje, ostvarenje posebnosti i težnji svakoga čovjeka, a koje sve više dovodi do osame i otuđenosti pojedinaca, svaka se trajnija teškoća čini nepremostivom preprekom, a bolest i patnja u najekstremnijim slučajevima postaju problemi sa samo jednim rješenjem, a koje zagovornici eutanazije i potpomognutog samoubojstva eufemistički nazivaju “dostojanstvena smrt”, odnosno “smrt s dostojanstvom”. Svjetski savez mladih prije svega naglašava kako osoba uvijek i u punini posjeduje dostojanstvo, kako nikada nije bez njega, zatim da “nema ničega dostojanstvenog u samoj smrti” jer smrt predstavlja trenutak u kojem ljudski život, kao temeljna vrijednost za svakog čovjeka, prestaje postojati.

Umjesto smrti, odgovor pojedinca i društva na bol i patnju drugoga trebala bi predstavljati skrb za umiruće. Osobe su na kraju života u potrebi za pomoći i suosjećanjem, nikako odbacivanjem. Svjetski savez mladih zauzima se za ideju njege na kraju života (eng. end-of-life care) koja osigurava poštivanje ljudskog dostojanstva umirućih i temelji se na tri stupa: kvalitetnom odnosu liječnika i pacijenta, palijativnoj skrbi te psihosocijalnoj skrbi. Obuka liječnika za vođenje razgovora o njezi na kraju života s pacijentom može ojačati njihov odnos i tako poboljšati njegu na kraju života. Palijativna je skrb presudna u toj njezi jer nastoji ublažiti bol i patnju pružajući holistički tretman, bez požurivanja smrti ili njezina odgađanja (v. distanazija). Kod neizlječivo bolesnih pacijenata, fizička bol može biti pojačana psihološkom i stoga je briga o mentalnom zdravlju i vraćanju osjećaja smisla i svrhe ključan dio njege na kraju života.

Na današnji dan, želimo pozvati mlade u Republici Hrvatskoj da ne odustanu od širenja kulture života te vrijednosti solidarnosti i suosjećanja, a koje su posljednjih mjeseci posvjedočili bezrezervno ustrajući u pomoći onima koji su uslijed potresa i u okolnostima pandemije ostajali bez zdravlja i doma.

Više o problematici potpomognutog samoubojstva i eutanazije možete pronaći na https://www.wya.net/wp-content/uploads/2020/06/2020-06-19_AS-E-WP-and-Appendix_A4.pdf. 


Svjetski savez mladih Hrvatska

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.