mimladi

Mirna Pinky – uspješna dizajnerica iz Hrvatske

Mirna Pinky umjetničko je ime hrvatske dizajnerice i kostimografkinje Mirne Mihoković. Stekavši ogromno iskustvo na studiju u Parizu, a potom i radeći s uglednim dizajnerima, vratila se u Hrvatsku kako bi pokrenula vlastiti obrt za proizvodnju odjeće.

Njezina se poduzetnost nazirala još od malena kada je izrađivala makrame narukvice, „crtkarala“ žene u odjeći, stilizirala sebe i sebi bliske ljude te se, općenito, igrala odjećom. S nama je podijelila svoje strahove koji su je isprva kočili u ostvarenju sna:

Mislila sam da jako loše crtam i, iako sam oduvijek htjela, nisam imala hrabrosti ići na prijemni ni za umjetničku srednju školu, ni za fakultet. Kada me se ohrabrilo da probam, ispalo je da imam talenta i da uživam u tome maksimalno. Tu je i krenulo usmjerenje jer sam upisala Tekstilno Tehnološki fakultet. I tamo sam van nastave stalno nešto izrađivala ili radila “upcycling” i tu sam se pronalazila i uvijek su nestajali sati.

FOTO:  Privatna arhiva Mirne Mihoković 

Završivši preddiplomski studij na Tekstilno-tehnološkom smjeru za modni i tekstilni dizajn, Mirna se uputila na studentsku razmjenu na ENSAIT-u u Roubaixu nakon čega je magistrirala na Paris College of Art. Međutim njezino usavršavanje još traje. Trenutno pohađa certificirani tečaj na Center for Sustainable Fashion na londonskom sveučilištu. Završila je i nekoliko poduzetničkih tečajeva i radionica te Alegebrin Startup inkubator, a također nam govori i o svojem stažu, volontiranju i radu s poznatim kostimografima:  

Stažirala sam i u Stephane Rolland Haute Couture kući, volontirala na kazališnim predstavama i filmskim festivalima, asistirala kostimografima poput Anais Romand i Doris Kristić i stavljala prste i mozak gdje god i kad god mi se pružila interesantna prilika da nešto naučim.

Na pitanje tko joj je najveća podrška odgovara kako joj je to majka, ali i ostatak obitelji koji ju podržava u svemu što radi, bez obzira sviđa li im se to ili ne. Što se tiče uzora, bira ih prema onome što rade, što imaju za pokazati, kakvom metodologijom pristupaju poslu i kreiranju te prema tome kakav odnos imaju prema ljudima i okruženju oko sebe. Iznosi kako sa svakim novim periodom života dobiva nove uzore koje ne mora nužno poznavati. Jedino je važno da može učiti iz njihova primjera. Dodaje:

Što se osobnih obiteljskih uzora tiče to su moja majka za svoju dobrotu i požrtvovnost prema okolini i moj tetak za profesionalnu i intelektualnu predanost, fokus i ambicije. U dizajnu ih ima mnogo poput Azzedine-a Alaia, koji je postao modni div i ostavio veliki dizajnerski opus, surađivao sa najvećim zvijezdama, a ostajao skroman i predan radu i znao svaki korak konstrukcije prekrasnog odjevnog predmeta, J.P. Gaultier zbog intrigantnih i kompliciranih, ali elegantnih i provokativnih kreacija, Iris Van Herpen zbog ingeniozne hrabrosti i kreativnosti u guranju granica i spajanju tehnologije i odjeće na eteričan način. Lista samo raste hahaha…

Mirnin je najpoznatiji projekt Candybalism. Za njega kaže kako danas kroči putem kojim je i zamislila:  

Candybalism danas kroči putem koji sam zamislila da postane brend i mjesto gdje se skuplja zajednica kreativnih i pametnih ljudi, svih onih koji se ne pronalaze u masi i koji imaju određene vrijednosti zbog kojih ne žele kupovati brzu modu. Nisu pobornici brzo mijenjajućih trendova i žele nositi odjeću koja im odgovara, ne samo zbog jednostavnog i ugodnog stila, nego zato jer im odgovaraju i vrijednosti na kojima se temelji nabava i izrada odjeće i održivost prema ljudima i prirodi.

FOTO: Privatna arhiva Mirne Mihoković 

 

Samo ime brenda privlači pozornost, a na pitanje kako se rodila ideja za njegovim imenom odgovara:

Ime je spoj kontrasta, a kroz običnu pamučnu majicu uvodim duboko značenje i filozofske introspektivne koncepte koji su kontrast na jednostavni odjevni predmet. Tu mi je posebno zadovoljstvo, da iza jednog jednostavnog grafičkog elementa svatko može pronaći cijelu priču i poistovjetiti sebe i svoje bližnje s njom.

Mirna Pinky kao mlada poduzetnica ima veoma bogato iskustvo na svojem području interesa. Radila je kao kostimograf za mnoge reklame, plesne spektakle i kazališne predstave, a kao omiljeno iskustvo opisuje one projekte u kojima je cijeli tim postao jedno biće kako bi napravio što bolji rezultat pružajući publici najbolje od sebe.

Na pitanje zašto se nakon višegodišnjeg rada u francuskoj prijestolnici mode odlučila vratiti nazad u Hrvatsku, odgovara:

Bila sam dugo sama u drugoj državi, sve dok nisam obavila sve što mi je bilo na listi ciljeva. Baka mi je bila na kraju životnog vijeka, i htjela sam provesti vrijeme sa obitelji i partnerom i vidjeti kako mogu svoja nova znanja i iskustva iskoristiti u Hrvatskoj. Nisam si zacrtala vječni ostanak ovdje, jer nikad više ne želim reći nikada, ali želim vidjeti do kuda mogu doći stvarajući u Hrvatskoj. Ukoliko vidim da je borba sa vjetrenjačama, još uvijek sam dovoljno mlada i agilna da se preselim opet, no ako vidim da se može i da ide, zašto bi tražila sreću pod tuđim suncem..

Privatna arhiva Mirne Mihoković 

Vrativši se kući, otvorila je vlastiti obrt za proizvodnju odjeće. Svjesna slobode i odgovornosti koje ima kao šefica, duhovito je izdvojila glavnu prednost i glavni nedostatak u vođenju vlastitoga poslovanja:

Nedostatak je to što si ti sam apsolutno odgovoran za sve, prednost je to što si ti sam apsolutno odgovoran za sve.

Mlada hrvatska poduzetnica podijelila je svoje misli o konkurenciji za koju kaže kako je treba biti svjestan, ali ne joj željeti nešto loše. Smatra kako se od konkurencije može mnogo toga naučiti, kako se s njome može surađivati, ali kako se na nju može i ne obazirati. Tuđe uspjehe treba promatrati na način kako unaprijediti sebe, ali i razdvojiti svoj rad u odnosu na tuđi i tako poboljšati vlastito poduzeće. Uz to mudro ističe:

Svatko ima svoj put. Ako se previše fokusiraš na to što konkurencija radi, znači da premalo razmišljaš o tome što ti radiš.

Mirna je izdvojila svoje dvije najveće kvalitete koje smatra razlogom dosadašnjeg uspjeha koje bi svatko, sudeći po njezinu primjeru, trebao imati na umu:

Uporna sam i zapisujem svoje želje i snove. Kad se raspadnem ili nešto ne bude kako treba, dopustim si to bez krivnje i onda se sastavim i idem dalje, i opet i opet i opet.

Za kraj Mirna Pinky izdvojila je nekoliko pametnih savjeta za mlade poduzetnike koji tek kreću graditi svoju karijeru:

Neka rade za druge ili sa drugima prije nego krenu sami zaozbiljno. Mentori su super stvar. I neka samo rade što ih zanima, veseli, i što im je napeto, bez kompariranja kako je drugima i šta oni rade.

 

 

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.