mimladi

S veseljem iščekujemo iduću Ljetnu školu bioetike i ljudskih prava

Završila je prva Ljetna škola bioetike i ljudskih prava u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska, a mi vam donosimo doživljaje posljednjeg dana aktivnog programa.

 

Rano prijepodne posvećeno je problematici surogatstva, i to na vrlo zanimljiv način. Naime, sudionici su večer prije gledali film „Google Baby“ koji su sljedećeg dana zajedno analizirali. Potom su kroz interaktivno predavanje stekli cjeloviti uvid kako se procesom surogatstva zadire u život uključenih i koje su moguće posljedice.

 

Uslijedilo je predavanje o pravnoj regulaciji prekida trudnoće u Hrvatskoj i svijetu s pogledom prema neizvjesnoj budućnosti i novostima koje će donijeti.

 

Poslijepodne pozornicu su u potpunosti preuzeli sudionici. Prvo su se okušali u izradi pozicijskog dokumenta, čemu su pristupili izrazito ozbiljno pokušavajući na najbolji način predstaviti novostečena znanja i izreći stavove koje su razvili kroz Ljetnu školu. No, rasprave i vijećanja tijekom izrade pozicijskog dokumenta bila su samo uvod u ono što je slijedilo – završnu debatu u kojoj su mladi impresivno baratali argumentima u korist zadanih teza.

 

Ljetna škola bioetike i ljudskih prava završila je u predivnom ambijentu tvrđave Barone s pogledom koji oduzima dah – pogledom na prekrasan grad i gotovo nestvaran šibenski arhipelag.

 

Dojmovi sudionika

 

Glavni motiv organizatora bila je želja za pružanjem kvalitetne edukacije mladima u atmosferi koja njeguje i akademsku raspravu i prijateljska druženja. Stoga su pozitivni dojmovi sudionika i predavača najbolji pokazatelj postignutog i najveća nagrada za uloženi trud i rad.

 

Tako nam je doc. dr. sc. Sofia Ana Blažević rekla: „Želim pohvaliti i organizatore i sudionike zbog odlične atmosfere, interakcije te zanimanja za teme iz područja bioetike. Zanimljivo je bilo vidjeti mlade različitih porijekla, struka i godina kako aktivno pridonose raspravama o tako kompleksnim temama. Sigurna sam da je svima koristilo naučiti nove stvari, upoznati zanimljive ljude i graditi prijateljstva koja će, nadam se, trajati dugo.“

 

Slično misli i studentica medicine Klara Bosnić (21 godina):  „Bogato je iskustvo s tako kvalitetnim i inteligentnim mladim ljudima razgovarati o meni vrlo važnim društvenim problemima kao što su pobačaj, medicinski pomognuta oplodnja i surogatstvo. Uz to, Ljetna škola bioetike u Šibeniku dovela je do mnogih prijateljstava, zabave i novih iskustava te je vrijeme provedeno u Šibeniku neprocjenjiv dio mojeg ljeta 2018.“

 

Zrinka Vuksan – Ćusa (19 godina), također studentica medicine, bitnim je istaknula interdisciplinaran pristup temama:

 „Posebno mi se svidjela interdisciplinarnost predavanja. Smatram da nijednu pojavu u društvu pa tako ni pobačaj, umjetnu oplodnju i surogat majčinstvo nije dovoljno promatrati samo iz jedne perspektive te zato mislim da je bilo od presudne važnosti što smo o tim pojavama slušali iz perspektive filozofa, pravnice, liječnika i molekularne biologinje jer smo tako dobili kompletan uvid u srž problematike.“ 

 

Kada smo ju upitali može li istaknuti određeni događaj kao najdojmljiviji, Zrinka nam je kazala:

 „Zadnji dan našega boravka u Šibeniku bio je, kao i svi dotad, pun zanimljivih događanja. Najviše mi se svidjela završna debata u kojoj su sudionici branili dobivene teze kao da su njihove vlastite. Smatram da je debata vrlo dobar način za jasno argumentiranje stavova što je vrlo korisno jer bismo u našim životima trebali znati objasniti svoje stavove, uvijek ih preispitivati te živjeti sukladno tim stavovima.“ 

 

Najdražim trenutkom ističe završnu večer: 

„Tvrđava Barone,  koja nas je svojom ljepotom oduševila, bila je savršeno mjesto za kraj našega druženja. Naše zajedničko druženje završili smo baš onako kakav oproštaj treba biti, do dugo u noć, svi zajedno, s osmijehom na licu, željno iščekujući iduću Ljetnu školu bioetike u predivnom Šibeniku.“

 

Možemo se samo složiti i reći – vidimo se sljedeće godine!

 

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.