mimladi

26. lipnja – Međunarodni dan podrške žrtvama nasilja

Ne zatvarajte oči pred nasiljem!

Svako djelovanje koje u nekome uzrokuje osjećaj straha, osobne ugroženosti ili povrede dostojanstva, smatra se nasiljem. Živimo u vremenu brojnih nasilja. Današnji mediji pretrpani sadržajima koji govore o nasilnim događajima i još uvijek se na nasilje reagira najčešće kada je prekasno jer je već došlo do nekog nemilog događaja. Iskrivljena percepcija nasilja jedan je od razloga zatvaranja oči pred nasiljem.

Naime, mnogi smatraju da se nasilje manifestira samo kroz fizičko zlostavljanje, ali psihičko zlostavljanje znatno je zanemareniji no jednako poguban fenomen koji potpuno destruira žrtvu. Vrlo je vjerojatno da smo i sami na svojoj koži osjetili ili bili svjedoci različitih nasilnih ponašanja: od verbalnih napada, vrijeđanja i psovanja pa čak i do uhođenja ili seksualnog uznemiravanja koji se danas sve više susreću i u virtualnom svijetu.

Prema tome, žrtve nasilja nisu netko tko je udaljen miljama od nas i našeg života, žrtve nasilja su među nama, a nasilje svakodnevno stavlja izazove i u naš život. Da bismo mogli na vrijeme reagirati pred nasiljem i adekvatno pomoći žrtvama nasilja, moramo ga pravovremeno prepoznati i prema tome odmah djelovati. Jučer se je žrtva nasilja bio vaš susjed, prijatelj ili partner, a danas to možete biti vi!

Posljedice nasilja koje se ne smiju zanemariti

Žrtve nasilja snose mnoge posljedice koje su, nažalost, dugotrajnije od neposredne fizičke boli. Mnogi od njih nakon doživljene traume od strane zlostavljača pate od posttraumatskog stresnog poremećaja, doživljavaju razne psihičke (krivnja, noćne more, gubitak samopouzdanja, poremećaj sna, tjeskoba, depresivno raspoloženje, psihotični poremećaji uslijed traume,…), psihosomatske (kronične glavobolje, srčani i probavni problemi, dijabetes, enureza,…) i društvene (socijalna izolacija i stigmatizacija, narušeno povjerenje, strah u društvu,…) poteškoće.

Negativan utjecaj nasilja na psihofizičko funkcioniranje neminovan je, stoga je omogućavanje podrške u bilo kojem obliku presudno za daljnje neometano funkcioniranje osobe koja je postala žrtvom nasilja.

Foto: Pixabay

Podrška žrtvama nasilja

Kako bi se pružila podrška žrtvama nasilja diljem svijeta, svake se godine 26. lipnja obilježava Međunarodni dan podrške žrtvama nasilja. Tog je datuma 1987. godine na snagu stupila Konvencija Ujedinjenih naroda protiv mučenja i drugih okrutnih, nečovječnih ili ponižavajućih postupaka ili kažnjavanja. Republika Hrvatska jedna je od 159 zemalja koje su ratificirale navedenu Konvenciju.

Svaka država članica poduzima zakonske, administrativne, sudske ili druge uspješne mjere kako bi spriječila izvršenje akata mučenja na području pod svojom jurisdikcijom. Također, svaka država članica financijski potpomaže organizacije koje zauzvrat pružaju direktnu medicinsku, psihološku, humanitarnu, socijalnu i pravnu pomoć žrtvama nasilja kao i njihovim bližnjima, a s ciljem psihofizičkog oporavka te njihove integracije u društvo.

Kome se obratiti u slučaju nasilja?

Diljem Hrvatske postoje brojne organizacije koje pružaju zaštitu i pomoći žrtvama nasilja: od Hrabrog telefona, savjetovališta, SOS telefona do besplatne pravne pomoći, a možete ih pronaći na internetskoj stranici Ministarstva pravosuđa i uprave RH, dostupnoj na sljedećoj poveznici.

Žrtvama znatno može pomoći i internetska knjižica „Ne želim živjeti u nasilju: Mali pravni vodič za osobe koje žele prekinuti krug nasilja“, a dostupna je na poveznici.

Ne zaboravite, nitko nema pravo da vas zlostavlja i ugrožava vaš osobni integritet. Zatražiti pomoć nije sramota, već prvi korak na putu do zaštite od nasilnika.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.