mimladi

Međunarodni dan zagrljaja

Siječanj je mjesec koji ima negativnu konotaciju poput depresivnog mjeseca. Nestalo je božićnog sjaja, ukrasa i vratili smo se svakodnevnim obvezama. Svi smo još izgubljeni u novim izazovima i rutinama te nam baš zato jedan zagrljaj može sve učiniti lakšim.

Obilježavanje dana zagrljaja

Međunarodni dan zagrljaja obilježava se 21. siječnja kada je američki svećenik Kevin Zaborney  zaključio da će pet do šest zagrljaja dnevno učiniti život boljim. Zagrljaj je mala gesta i neverbalni oblik komunikacije koji se često definira kao potres druge osobe između naših ruku, način pozdrava, davanja naklonosti ili pružanja utjehe.

Psihologinja Virginija Satir ističe kako nam je potrebno četiri zagrljaja na dan da bismo preživjeli. Ona navodi kako nam je potrebno osam zagrljaja dnevno da bismo se održali, a dvanaest da bismo napredovali kao osobe. Kako bismo se razvili u kvalitetne osobe potrebni su nam odnosi i bliskosti s drugima što je bit naše društvenosti. Psiholog Jack Canfiled navodi kako je grljenje zdravo, prirodno i savršeno.

Pozitivni učinci zagrljaja

Sigurno se možete sjetiti situacija kada je sve što vam je bilo potrebno bio jedan zagrljaj. U zagrljaju imamo osjećaj kao da sve brige nestanu i bivaju otklonjene od druge osobe, odmah se osjećamo kao da lakše dišemo.

U teškim situacijama, svakodnevnim stresom ili lošim danom razgovor nije ono što nam treba, već blizina osobe kojoj zagrljajem možemo ispričati sve što nam je teret toga dana i riješiti problem.

Zagrljaj smanjuje stres, pruža osjećaj sigurnosti i zaštite, doprinosi našem samopoštovanju, poboljšava naše međuljudske odnose, pruža nam osjećaj mira, daje utjehu i snagu.

Covid i zagrljaj

Današnja situacija ne pogoduje neverbalnoj komunikaciji u obliku zagrljaja. Unatrag dvije godine svi smo postali distancirani jedni od drugih. Možda uzrok toga nije strah kako se ne bismo zarazili virusom ili se bojimo druge osobe, već strah da ne bismo drugu osobu doveli u opasnost. Uz stalno naglašavanje distance i ograničenja druženja putem medija kao da smo bliskost odvojili od svoje prirode.

Mi smo društvena bića i potrebni smo jedni drugima zato što smo stvoreni za zajedništvo, no virus nas sve više udaljava što se može vidjeti u primjeru zagrljaja. Zasigurno mnogi od vas ne grle bake i djedove toliko često kao prije iz straha kako im ne biste nešto prenijeli. Danas ne reagiramo automatski da zagrlimo nekog nego prvo promislimo može li to biti opasno za nju.

Nekada ne možemo osobi pomoći razgovorom ili savjetima, jednostavno je ponekad važniji i potrebniji socijalni kontakt. Uz sve mjere kojima smo regulirani povećala se individualizacija te se svi povlačimo u sebe, zato što smo na neki način i prepušteni sami sebi.

Zasigurno u današnjim okolnostima ne možemo primiti osam zagrljaja kako bismo se održali što se odražava na psihičko stanje ljudi. Trebali bismo prepoznati potrebe onoga Drugoga i zagrliti ga ako mu je to potrebno.

Zato ovaj Međunarodni dan zagrljaja samo grlite i volite!

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.