Općenito o manifestaciji
Organizatori ove hvalevrijedne manifestacije su Knjižnice grada Zagreba, kojima je ta funkcija, na zamolbu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske, koje je i pokrovitelj manifestacije, dodijeljena već od svibnja 1995. godine.
Manifestacija je organizirana na sljedeći način: čini je Programski odbor sastavljen od predstavnika knjižnica, institucija, nadležnih ministarstava, nakladnika, medija, društava; a u praksi je ostvaruje Organizacijski odbor u koji su involvirani djelatnici Knjižnica grada Zagreba.
Knjižnice kao kulturne, obrazovne i informacijske ustanove uvijek nastoje poticati prosvijećenost naroda, a jedan od postupaka koje za to primjenjuje svakako jest – poticanje čitanja.
Manifestacija Mjeseca hrvatske knjige svake se godine održava u vremenskom periodu od mjesec dana, točnije od 15. listopada do 15. studenoga. Tada se uvelike govori o knjigama i čitalačkoj kulturi na državnoj i lokalnoj razini, dok kroz mnogo različitih programa knjižnice lokalno uključuju i građane.
Manifestacija se odvija s naumom isticanja nezaobilazne važnosti knjige, ali i knjižnica kao mjesta javnog i slobodnog pristupa koja se trebaju približiti građanima. Organizacija manifestacije proteže se na dva „nivoa“: sa središnjim programima (program svečanog otvorenja i zatvaranja manifestacije, Nacionalni kviz za poticanje čitanja, obilježavanje Dana hrvatskih knjižnica, Čitateljski maraton, sudjelovanje na Interliberu ili program od posebnog značenja) i na lokalnoj razini, kada svaka ustanova, najčešće knjižnica sa suradnicima i partnerima, koordinira svoje programe. Sličan tip ili vrstu programa knjižnice organiziraju tijekom cijele godine, no ne u jednakom stupnju.
Kronologija
Identitet Mjeseca hrvatske knjige svake je godine drukčiji. Naime, posvećen je nekoj temi, koju upotpunjuje i novo vizualno rješenje. Programski i organizacijski odbor javnosti na svjetlo dana iznosi moto manifestacije, dok se vizualno rješenje umnožava na tiskane materijale (plakati, bookmarkeri, pozivnice), ali i na mrežne stranice i platnene vrećice. Ova manifestacija ne miruje, stoga se svake godine svečano otvaranje odvija u nekom drugom hrvatskom gradu – što se vezuje uz otvaranje novih ili preuređenih knjižničnih prostora.
Da je Mjesec hrvatske knjige uistinu manifestacija od velikog značaja, dokazuje i statistika. Prve godine (1995.), u provođenju manifestacije sudjelovale su 102 knjižnice s oko petsto programa. S vremenom, preciznije 2019. godine, broj je porastao na oko 250 knjižnica i ustanova s više od 2200 programa, koji sudjeluju u odvijanju manifestacije. Najveći broj knjižnica po njihovoj namjeni čine narodne knjižnice, ali sve češće su to i školske, dok svake godine sve više sudjeluje i primjetni broj ostalih kulturnih institucija. Cilj je ovih programa naglasiti od koliko je velikog značaja knjiga, ali i knjižnice koje služe kao mjesto javnog i slobodnog pristupa, a potrebno ih je približiti građanima.
Mjesec hrvatske knjige 2021.
Dobro je poznato da će se Mjesec hrvatske knjige ove godine odvijati unutar projekta Godine čitanja, što ju je imenovalo Ministarstvo kulture i medija s važnim ciljem poticanja čitanja. Programski odbor Mjeseca hrvatske knjige 2021. na prvoj je sjednici, koja se održala 14. travnja 2021. godine, odlučio da u središtu zbivanja ovogodišnje manifestacije budu hrvatski autori, tj. hrvatska knjiga. Stoga je tema ovogodišnje manifestacije Hrvatski autori u Godini čitanja, a moto jest Ajmo hrvati se s knjigom! Svečano otvorenje manifestacije možemo očekivati u Požegi 15. listopada 2021. godine.