U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo novosti iz Francuske o lažiranju statistike za potporu eutanaziji, iz Španjolske o kažnjavanju okupljanja građana protiv pobačaja i Francuske o razvoju palijativne skrbi.
Također, donosimo i novosti iz San Marina o referendumu o pobačaju i surogatstvu iz Engleske.
- Francuska: Lažiranje statistike za podršku eutanaziji
(Famille Chrétienne) Francusko društvo za podršku palijativnoj skrbi (SFAP) predstavilo je rezultate istraživanja 23. rujna 2021. godine na godišnjem kongresu koji je održan u Valenciennesu. Rezultati istraživanja otkrivaju kako samo 6% od 1869 zdravstvenih djelatnika i volontera koji skrbe o kraju života podržava aktivnu pomoć pri umiranju, što podrazumijeva eutanaziju i medicinski potpomognuto samoubojstvo. 64% ispitanika se protivi eutanaziji i medicinski potpomognutom samoubojstvu. Među liječnicima 70% ispitanika je protiv, dok samo 26% ispitanih liječnika podržava eutanaziju.
Jean-Marie Gomas, liječnik i član SFAP, tijekom svog govora je osudio namjerno pogrešne rezultate istraživanja koji pokušavaju utjecati sve snažniji pokret za eutanazijom. “Deset vam je puta rečeno da je 96% Francuza za eutanaziju, to je potpuno lažno!” rekao je Jean-Marie Gomas.
- Španjolska: Vlada želi kazniti okupljanja građana protiv pobačaja
(ABC Sociedad) U Španjolskoj su zastupnici Kongresa 21. rujna 2021. glasali o izmjenama kaznenog zakona. Prijedlog zakona predložila je vladajuća Španjolska socijalistička radnička stranka, a on bi kriminalizirao “uznemiravanje žena koje odlaze u klinike radi dobrovoljnog prekida trudnoće”. Svi koji promiču, favoriziraju ili sudjeluju u demonstracijama u blizini klinika za pobačaj bili bi podložni kaznama.
Kazne za ono što bi se smatralo uznemiravanjem uključivale bi zatvorske kazne od tri mjeseca do godinu dana ili rad za opće dobro od 31 do 80 dana. Ovisno o okolnostima, pojedincu se također može zabraniti boravak na određenom mjestu između šest mjeseci i tri godine.
U izlaganju motiva za uvođenje zakona, Španjolska socijalistička radnička stranka je „uznemiravanje“ okarakterizirala kao „prilaženje ženama sa fotografijama, modelima fetusa i proglasima protiv pobačaja … čiji cilj je promijeniti odluku žena prisilom, zastrašivanjem i uznemiravanjem.”
Tijekom rasprave o prijedlogu zakona, María Teresa Angulo Romero iz Narodne stranke kritizirala je prijedlog zakona zbog kažnjavanja temeljnih prava kao što su sloboda govora ili okupljanja. Predsjednik Španjolskog obiteljskog foruma Ignacio García Juliá rekao je kako je prijedlog zakona ideološka mjera koja jača zakon najjačih i protekcionistička mjera vrlo određenog oligopola.
Zakon će nastaviti svoj zakonodavni tijek te će zastupnici moći podnijeti amandmane za promjenu. Nakon što zastupnici usvoje tekst zakona, tekst će konačno će biti predstavljen Vladi.
U Španjolskoj od 2010. godine žene besplatan pobačaj do 14 tjedana trudnoće. To se razdoblje produljuje na 22 tjedna trudnoće, a pobačaj je legalan i kada je zdravlje majke ugroženo ili ako fetus ima ozbiljne malformacije. Mnogi liječnici koriste priziv savjesti kako bi odbili izvršiti pobačaj.
- Francuska: 171 milijuna eura za razvoj palijativnu skrb
U srijedu, 22. rujna 2021. tijekom kongresa koji je organiziralo Francusko društvo za potporu i palijativnu skrb (SFAP), Olivier Véran, ministar solidarnosti i zdravstva, predstavio je peti nacionalni plan za razvoj palijativne skrbi i potpore do kraja života. “ Najavljeno u ožujku ”, trebalo je biti predstavljeno “ krajem svibnja
Jedan od ciljeva plana je učiniti palijativnu skrb dostupnom svim Francuzima. Dakle, jedan od njegovih prioriteta je jamčiti učinkovitu i organiziranu prisutnost gdje god je to potrebno, prije svega u 26 bolničkih jedinica gdje palijativna skrb u Francuskoj danas ne postoji, kao i u 6 regije u kojima ne postoje mobilni timovi pedijatrijske palijativne skrbi.
Proračun namijenjen ovom planu iznosi 171 milijuna eura tijekom četiri godine, između 2021. i 2024. godine. Prve 2021. godine 5 milijuna eura bit će dodijeljeno za jačanje mobilnih timova za palijativnu skrb. Iduće godine će 16 milijuna eura financirati nove mjere.
Francuska trenutno ima 7 500 kreveta za palijativnu skrb, što čini 2% bolničkih kreveta. No, samo 30% ljudi koji bi trebali imati koristi od palijativne skrbi doista ima pristup. Prema SFAP-u potrebno je angažirati 350 liječnika u palijativnoj skrbi. Kao odgovor na tu potrebu, ovaj plan predviđa razvoj sveučilišnog kolegija iz palijativne medicine i stvaranje posebne diplome na specijaliziranim studijima palijativne medicine.
- San Marino: Referendum o pobačaju
(France24) U nedjelju, 26. rujna, Republika San Marino referendumom je izglasala legalizaciju pobačaja. Stopa sudjelovanja na ovom referendumu bila je 41,11%. Trećina od 35.411 birača San Marina živi u inozemstvu.
Sa 77,3% glasova izglasana je legalizacija pobačaja do dvanaestog tjedana trudnoće. Prethodno je pobačaj bio potpuno zabranjen u državi, kao što je još uvijek slučaj na Malti, u Andori i u Vatikanu (što je slučaj i za 16 drugih zemalja svijeta: Kongo, Džibuti, Egipat, Gvineja Bisau, Madagaskar, Demokratska Republika Kongo, Senegal, El Salvador, Honduras, Nikaragva, Surinam, Haiti, Dominikanska Republika, Filipini, Laos, Palau). Pobačaj se ranije kažnjavao zatvorom do tri godine za ženu i šest godina za liječnika, a žene koje su otišle u Italiju kako bi zaobišle zakon nikada nisu osuđene za pobačaj. Prema podacima Talijanskog statističkog instituta, samo dvadesetak žena iz San Marina bi godišnje dobrovoljno prekinule trudnoću između 2005. i 2017. godine, a u 2018. godini ih je bilo 12, dok ih je 7 bilo 2019. godine.
Nakon dvanaestog tjedana trudnoće pobačaj će biti dopušten u slučaju prijetnje po život majke ili anomalije fetusa.
- Engleska: Učetverostručeno surogatstvo u zadnjih 10 godina
Prema izvješću Sveučilišta u Kentu i My Surrogacy Journey, organizacije koja promiče surogat majčinstvo, broj surogata u Engleskoj i Walesu gotovo se učetverostručio u posljednjih 10 godina. U 2020. godini je zabilježeno 413 roditeljskih naloga koji izražavaju zahtjev za surogatstvom kojih je 2011. godine bilo 117. Dvije trećine parova koji pribjegavaju surogat majčinstvu su muško-ženski parovi, u dobi od 30 u 40 godina.
Trenutno u Velikoj Britaniji zakon kaže kako je “surogat majka” legalna majka djeteta po rođenju, ali se razmatraju izmjene zakona. Pravno povjerenstvo trebalo bi objaviti preporuke krajem 2022. godine.
Surogat majčinstvo je u Velikoj Britaniji legalno od 1985. godine, ali je komercijalno surogat majčinstvo zabranjeno. Međutim, u Velikoj Britaniji postoje četiri neprofitne organizacije koje povezuju potencijalne roditelje i surogat majke. Naknade za surogat majke se kreću između 12.000 i 20.000 funti.