mimladi

Održana je “Edukacija za osnaživanje udomiteljskih obitelji”

Svjetski savez mladih Hrvatska u subotu 11. rujna 2021. godine organizirao je online „Edukaciju za osnaživanje udomiteljskih obitelji“ koja je održana u sklopu projekta „Zajedno do doma[1]“ u partnerstvu s Pravnim fakultetom u Osijeku i suradnji s udrugom Pragma. Edukacija je okupila 30-ak kako udomitelja i socijalnih radnika, tako i potencijalnih udomitelja koji su prisustvom na edukaciji htjeli prikupiti nove informacije koje bi im pomogle da se odvaže na poziv udomiteljstva.

Cjelodnevna edukacija započela je u 9 sati te je, uz nekoliko manjih pauza kao i pauzom za ručak, trajala do 17 sati. Edukacijom je moderirala voditeljica projekta, a panelistice su bile gospođe Suzana Tomašević, Gordana Horvat, Marija Granić i Adrijana Hadžić.

Prvi dio edukacije

Gospođa Suzana Tomašević, naslovni je asistent na Pravnom fakultetu u Osijeku na studiju Socijalnog rada te aktivno sudjeluje u izvođenju kolegija Komunikacija u socijalnom radu, Socijalni rad s grupom, Socijalni rad s osobama starije dobi i Praktična nastava. Članica je Udruge socijalnih radnika Osječko-baranjske županije. Vanjski je suradnik u Centru za socijalnu skrb Vinkovci i voditeljica mjere stručne pomoći i potpore obiteljima. Suzana Tomašević na edukaciji je iznijela  elemente uspješne komunikacije u (udomiteljskim) obiteljima te kako obitelj može utjecati na razvoj komunikacije. Približila nam je i značaj neverbalne komunikacije kao i razliku između neslušanja i aktivnog slušanja. Imali smo priliku otkriti vlastiti komunikacijski stil  i dobili smo formulu putem koje možemo uvježbati asertivni stil u konfliktnim situacijama. Asertivnim stilom uspostavlja se ravnoteža između naših i potreba drugih.

Formula glasi:

            Opis ponašanja – interpretacija i naše tumačenje – osjećaji - izricanje želja i potreba - buduća akcija[2]

Gospođa Gordana Horvat, asistentica je na Pravnom fakultetu u Osijeku, magistra socijalnog rada trenutno na doktorskom studiju Socijalnog rada u Ljubljani. Teme i područja njenog istraživanja su obitelj, usklađivanje obiteljske i radne uloge, metode rada s obiteljima, inovativni pristupi u radu s obiteljima, razvoj metoda u zajednici za podršku obiteljima. Gospođa Horvat obradila je komunikaciju između biološke obitelji, udomitelja i socijalnih radnika. Dio udomitelja iznijelo je svoja iskustva, a predavačica je predstavila potrebe i očekivanja djeteta kao i poteškoće na koje nailaze biološki roditelji i udomitelji. Predavačica nam je predstavila metodu suradnje pod nazivom „Obiteljska grupna konferencija“ za koju smo se složili kako predstavlja primjer pozitivne prakse u izradi plana i poboljšanju komunikacije i suradnje između svih aktera u procesu udomiteljstva.

Poslijepodnevni nastavak

Nakon pauze za ručak nastavili smo s izlaganjem gospođe Marije Granić iz udruge Pragma. Marija Granić magistra je psihologije trenutno u edukaciji za kognitivno-bihevioralnu psihoterapiju. Područja interesa su joj klinička, sportska i organizacijsku psihologija, a zahvaljujući stručnoj psihološkoj praksi na odjelu psihijatrije u Kliničkoj bolnici Dubrava, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje te Klinici za dječje bolesti Klaićeva u Zagrebu, stekla je brojna iskustva u području organizacijske i kliničke psihologije. Gospođa Granić približila nam je temu mentalnog zdravlja djece i mladih često se referirajući na vlastito iskustvo rada s korisnicima Savjetovališta za mlade u udruzi Pragma. Približila nam je temu anksioznosti i depresivnog poremećaja kao i važnost prepoznavanja rizičnih i zaštitnih faktora. Naučili smo koja je važnost emocionalne i socijalne inteligencije za razvoj psihološke otpornosti i jačanja kapaciteta osoba.

Edukaciju je zaključila Adrijana Hadžić s izlaganjem „KAD SVE NIJE TAKO JEDNOSTAVNO – Djeca i mladi s problemima u ponašanju“. Gospođa Hadžić magistra je socijalnog rada i voditeljica savjetovališta za mlade u udruzi Pragma s iskustvom rada s različitim ranjivim skupinama korisnika (djeca i mladi iz alternativne skrbi, udomitelji, beskućnici, ovisnici, žene žrtve nasilja, osobe s oštećenjem sluha). Kao područje njenog stručnog interesa mogu se izdvojiti izloženost stresu i rješavanje kriznih situacija, trauma i oporavak, socijalni rad u području mentalnog zdravlja, siromaštvo i socijalna isključenost te zaštita i dobrobit obitelji, djece i mladih. Gospođa Hadžić približila nam je tko su djeca i mladi s problemima u ponašanju te razliku između aktivnih i pasivnih poremećaja u ponašanju. Dobili smo smjernice što činiti kad se nepoželjna ponašanja pojave, kako možemo potaknuti poželjna ponašanja kod djeteta i kako djetetu olakšati prilagodbu. Dotakli smo se darovite djece i mladih te smo se upoznali s metodama uočavanja znakova darovitosti kao i kako im pomoći da se dalje razvijaju. Cijelo izlaganje praćeno je primjerima iz Adrijanine poslovne prakse.

Komentari sudionika edukacije bili su izrazito pozitivni, brojni su se povratno javili i zahvalili na prilici za sudjelovanje i poželjeli još sličnih edukacija.


Sadržaj članka isključiva je odgovornost Svjetskog saveza mladih Hrvatska

[1] Projekt je financirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda

[2] Za razumijevanje navedene formule pozivam Vas da kliknete na ovu poveznicu: https://www.youtube.com/watch?v=9iCQtadqckY

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.