mimladi

Međunarodna ljetna škola bioetike i ljudskih prava – 1. dio

Nakon svečanog otvaranja prve Međunarodne ljetne škole bioetike i ljudskih prava na bajkovitoj Tvrđavi Barone, Šibenik je postao drugi dom našim sudionicima iz cijeloga svijeta. Zahvaljujući turističkom obilasku, otkrili su kojom je tehnikom građena šibenska katedrala i što je to kalelarga. No, što su dosad otkrili iz područja bioetike i ljudskih prava?

Foto: arhiva SSMH

Utorak

Calum Miller, dr. med., liječnik i znanstveni suradnik Sveučilišta u Oxfordu, održao je niz predavanja s temama ljudskog razvoja, pobačaja i prava na priziv savjesti te zdravlja majki. Osvrnuo se također na istraživanja Davida Fergussona, priznatog psihoterapeuta i znanstvenika u području mentalnog zdravlja i pobačaja, koji je ustvrdio kako nema dokaza da pobačaj kod majki ima pozitivan učinak na mentalno zdravlje, već upravo suprotno – povećava rizik za razvoj anksioznosti, depresivnosti i suicidalnosti. Iduća predavačica, doc. dr. sc. Sofia Ana Blažević, docentica na Prirodoslovno – matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, uputila je sudionike u dosadašnja istraživanja na embrionalnim stanicama, a Christophe Foltzenlogel, savjetnik za zagovaranje iz European Centre for Law and Justice, prikazao je pregled sličnosti i razlika zakonskog okvira pobačaja u raznim zemljama.

Zajedničko vrijeme ispunili smo morem, druženjem, plesom i igrama upoznavanja.

Srijeda

Sljedećega dana Christophe Foltzenlogel osvrnuo se na filozofski aspekt problematike pobačaja i prava na život prikazujući primjer nekoliko slučajeva iz nedavne prošlosti. Obuhvatio je i temu zakonskog okvira prava na priziv savjesti u zemljama diljem svijeta, a sudionici su aktivno pridonijeli primjerima iz vlastitih zemalja. Filozofski aspekt prava na priziv savjesti prikazao je Hrvoje Vargić, doktorand filozofije i jedan od osnivača Svjetskog saveza mladih Hrvatska. O još jednoj zanimljivoj, no u javnosti zanemarenoj temi surogat majčinstva govorila je Lois McLatchie, savjetnica za komunikaciju iz Alliance Defending Freedom. Mogu li međunarodne zakonske regulative garantirati djetetovo pravo da zna svoje roditelje (čl. 7. Konvencije o pravima djeteta) i zašto su Portugal, Španjolska i Ukrajina najpoželjnije zemlje za surogat majčinstvo – neka su od postavljenih pitanja.

Nakon vremena za odmor, započela je panel rasprava s našim predavačima na temu slobode. Širok je to pojam koji je za sobom povukao mnoge teme i razmišljanja te je večernje druženje započelo malo kasnije, ali to nije bila nikakva zapreka da ono ne bude održano u ugodnoj atmosferi.

Sljedeći dani za sudionike će biti malo izazovniji budući da su na redu debate i medijski treninzi, ali sve što radimo – i učenje i druženje – radimo zajedno dijeleći temeljne životne vrijednosti. Čini se da na ovoj Ljetnoj školi ne postoje problemi, nego samo izazovi koje ćemo zajedno savladati.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.