U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo posljednje novosti vezane uz referendum o eutanaziji u Novom Zelandu koji se održao ovu subotu 17. listopada. Donosimo i novosti vezane Zakon o eutanaziji te izmjene Zakona o abortusu u Španjolskoj. Također, donosimo vijesti iz Nizozemske vezane uz legalizaciju eutanazije za djecu mlađu od 12 godina kao i ubrzanog proširenja upotrebe eksperimentalnog COVID-19 cjepiva u Kini.
1. Referendum o eutanaziji u Novom Zelandu (8)
(Euthanasia Debate) Novo nacionalno istraživanje provedeno u cijeloj zemlji uoči subotnjeg referenduma na kojem su građani Novog Zelanda glasali o tome treba li Zakon o izboru kraja života iz 2019. godine stupiti na snagu pokazuje zanimljive podatke.
Podrška Zakonu o izboru kraja života postala je rekordno niska. Za manje od tjedan dana podrška Zakonu je pala sa 60% na 55%, a protivljenje Zakonu je poraslo s 25% na 34%. U trenutku provođenja istraživanja oko 11% građana nije bilo sigurno kako će glasati na referendumu.
Uoči subotnjeg referenduma zanimljivo je kako 62% građana koji podržavaju zakon misle kako se Zakon o izboru kraja života odnosi na isključivanje strojeva koji ljude umjetno održavaju na životu – iako je taj izbor već legalan. 67% građana koji podržavaju Zakon pogrešno misle kako Zakon zahtjeva dva svjedoka kada netko potpiše njihov zahtjev pred liječnikom, a Zakon zapravo zahtjeva samo jednog svjedoka. To takvog nesporazuma vjerojatno dolazi jer slični zakoni u SAD-u, Kanadi i Australiji zahtijevaju dva svjedoka kao zaštitni mehanizam.
Polovica glasača koja podržava Zakon nije svjesna kako Zakon omogućava eutanaziju dostupnom bolesnim osobama čak i ako nemaju fizičke boli, dok 29% građana koji ne podržavaju Zakon nije svjesno ove činjenice.
2. Vladin odbor u Španjolskoj tvrdi kako je španjolski Zakon o eutanaziji jednak ubojstvu
(ABC Sociedad) Španjolska vlada pokušava legalizirati eutanaziju i potpomognuto samoubojstvo. Zakon je uveden u siječnju, ali je provedbu odgodila pandemija COVID-19. Ovaj Zakon uključuje i “ekspresnu eutanaziju” u bolnicama, klinikama, ali ovu vrstu eutanazije mogli bi vršiti i liječnicima koji posjećuju kronične bolesnike kod kuće.
Španjolska vlada također namjerava skratiti vrijeme čekanja između traženje zahtjeva i primanja eutanazije, pojednostaviti pravila pristanka, čak i za pacijente koji su izgubili mentalnu sposobnost, te primijeniti zakon retrospektivno kako liječnici ne bi mogli biti kažnjeni za provođenje eutanazije prije donošenja Zakona.
Eutanazija je bila među izbornim obećanjima dviju stranaka u španjolskoj vladajućoj koaliciji. Članovi Španjolskog odbora za bioetiku odbacili su eutanaziju kao zdravstveno pravo i korist. Članovi Odbora jednoglasno su se usprotivili Zakonu o eutanaziji, upozoravajući svoju Vladu kako će predloženi Zakon liječnike obvezati na počinjenje ubojstva.
U izvješću Odbora na 74 stranice stoji kako postoje “čvrsti zdravstveni, etički, pravni, ekonomski i socijalni razlozi” kako bi se odbila eutanazija i potpomognuto samoubojstvo.
Legalizacija eutanazije i/ili potpomognutog samoubojstva podrazumijeva pokretanje devalvacije ljudskog života, čije je granice teško predvidjeti. – stoji u izvješću objavljenom na internetskim stranicama Odbora.
Eutanazija i potpomognuto samoubojstvo nisu znakovi napretka, već regresija civilizacije. U kontekstu u kojem je vrijednost ljudskog života već često uvjetovana kriterijima društvene korisnosti, ekonomskog interesa, obiteljskih odgovornosti … legalizacija rane smrti dodala bi novi skup problema- dodatno pojašnjava izvješće Španjolskog odbora za bioetiku.
3. Španjolska vlada želi izmjene Zakona o abortusu
(HRT) Španjolska vlada je objavila da želi izmjenu Zakona o abortusu kako bi omogućila djevojkama između 16 i 18 godina pobačaj bez pristanka roditelja. Ministrica za ravnopravnost spolova Irene Montero je rekla da bi “žene trebale imati pravo odlučivanja o svom tijelu”. Godine 2015. vladajuća Narodna stranka (PP) izmijenila je španjolski zakon o pobačaju i odredila potrebu pristanka roditelja za djevojke između 16 i 18 godina.
U Španjolskoj je pobačaj legalan tijekom prvih 14 tjedana trudnoće. U srijedu je ministrica Montero izjavila da je reforma “više nego potrebna”. Dodala je da će biti uvedene i druge mjere, uključujući i fokus na spolni odgoj koji je usporedila s “cjepivom” u borbi protiv rodnog nasilja. Vladin cilj je ukidanje reforme iz 2015. koja je odredila obvezu roditeljskog pristanka u slučaju trudnoće djevojaka između 16 i 18 godina, koje žele prekinuti trudnoću. Ali za promjenu tog zakona potrebna je apsolutna većina u parlamentu ili 176 glasova.
4.Nizozemska vlada podupire eutanaziju za djecu mlađu od 12 godina
(The Guardian) Nizozemska vlada najavila je kako će dopustiti eutanaziju kronično bolesne djece u dobi od jedne do 12 godina.
Postoji potreba za aktivnim prekidom života među liječnicima i roditeljima neizlječivo bolesne djece, koja beznadno i nepodnošljivo pate i koja će umrijeti u doglednoj budućnosti – napisao je ministar zdravstva Hugo de Jonge u pismu Parlamentu 13. listopada.
Eutanazija je u Nizozemskoj već dozvoljena za djecu mlađu od godinu dana, uz pristanak roditelja, te za maloljetnike od 12 do 15 godina, uz njihov pristanak i pristanak njihovih roditelja. Dobrovoljna eutanazija dostupna je osobama u dobi od 16 do 17 godina bez pristanka roditelja.
De Jonge je rekao kako bi dopuštanje eutanazije djeci mlađoj od 12 godina spriječilo njihovu „beznadnu i nepodnošljivu patnju”. Nizozemska je ozakonila eutanaziju i potpomognuto samoubojstvo 2002. godine za kronične bolesne odrasle osobe koje su bile mentalno sposobne. Od tada je ono prošireno kako bi se eutanazija omogućila svim osobama s kroničnim bolestima, invaliditetom i mentalnim zdravstvenim problemima.
5. Kina ubrzano proširuje upotrebu eksperimentalnog COVID-19 cjepiva
(Associated Press) Kina ubrzano povećava broj ljudi koji primaju eksperimentalna cjepiva protiv koronavirusa, a biotehnološka tvrtka pruža besplatno studentima koji odlaze u inozemstvo. Grad Jiaxing, južno od Šangaja, nudi cjepivo koje razvija tvrtka Sinovac.