mimladi

Portugalski parlament usvaja zakon o eutanaziji

Svjetski savez mladih Hrvatska podružnica je globalne zajednice mladih Svjetski savez mladih (World Youth Alliance) koja je na svojim web stranicama objavila priopćenje vezano za pitanje izglasavanja zakona o eutanaziji u Portugalu. U nastavku možete pročitati cijeli tekst priopćenja, a izvorni tekst možete pročitati OVDJE.

Svjetski savez mladih duboko je zabrinut zbog glasovanja u četvrtak, 20. veljače 2019., kojim je Republička skupština, Portugalsko zakonodavno tijelo, u prvom glasovanju usvojila prijedlog zakona kojim bi se legalizirala eutanazija i potpomognuto samoubojstvo. Sljedeći je korak da parlamentarni odbor uskladi pet konkurentnih, sličnih prijedloga u jedan zakon prije nego što se on može konačno usvojiti kao cjelina.

Zakonske odredbe zakona

Prijedlog zakona vladajuće Socijalističke stranke, slično drugim prijedlozima, dopustio bi eutanaziju pacijentima starijim od 18 godina koji su „u situaciji iznimne patnje, s neliječivim oštećenjima ili po smrt opasnim i neizlječivim bolestima.“ Iako ovo izgleda kao čvrsto ograničenje, praksa je pokazala kako može postati vrlo elastično. Američka savezna država Oregon, primjerice, u praksi toliko široko tumači što predstavlja terminalnu bolest da uključuje stanja koja bi uz liječenje mogla biti stavljena pod kontrolu i kronična, a ne terminalna.. Belgijski zakon iz 2002. godine, predstavljen i izglasan uz slična ograničenja, u praksi je svjedočio prebacivanju fokusa isključivo na patnju, uključujući i psihološku patnju.

Po prijedlogu zakona, dva liječnika, od kojih je barem jedan specijalist za bolest posrijedi, i psihijatar trebali bi potpisom odobriti pacijentovu želju za smrću. Slučaj bi zatim išao na Odbor za provjeru i verifikaciju, koji bi mogao odobriti ili odbiti postupak. Nadzor bi provodio Glavni inspektorat za zdravlje. Kako bi se obeshrabrilo ljude da odlaze u Portugal okončati svoje živote, zakon bi zahtijevao da pacijenti mogu biti samo državljani Portugala, ili da imaju zakonito prebivalište u Portugalu.

Postupak bi se odgodio ako bi došlo do pravnih nejasnoća, ako bi pacijent izgubio svijest te bi zdravstveni djelatnici mogli odbiti izvršiti postupak prema svojim moralnim načelima. Hipokratova zakletva, etički kodeks na koji svi liječnici u Portugalu prisegnu pri diplomiranju i drže ga se tijekom profesionalnih karijera, sadrži rečenicu koja glasi: „Nikome neću, makar me za to i molio, dati smrtonosni otrov, niti ću mu za nj dati savjet.“ Zakon Socijalističke stranke zahtjeva da liječnikov prigovor savjesti bude opravdan te se mora priopćiti pacijentu unutar roka od 24 sata.

Nije prvi put da se razmatra eutanazija

Parlament s 230 zastupnika tijesno je odbio sličan prijedlog legalizacije eutanazije većinom od pet glasova prije dvije godine. Tada su najveće stranke dopustile svojim zastupnicima da glasaju prema svojoj savjesti u slobodnom glasovanju te su neki od njih odstupili od stranačkoga stava u posljednjem glasovanju o zakonu koji je imao skoro jednake odredbe kao i trenutni prijedlog. Međutim, iako eutanazija nije bila predmet izborne kampanje nijedne velike stranke na stranačkim izborima u listopadu prošle godine, sastav parlamenta promijenjen je u odnosu na onaj od prije dvije godine te su prijedlozi ovog puta prošli s većinama od 28 do 41 glasa, pri čemu su zastupnici glasovali jedan za drugim abecednim redom, metodom koja se inače koristi samo za glasovanje o najvažnijim zakonima.

Moguće prepreke u usvajanju zakona

Proces usvajanja zakona još je daleko od dovršetka, te su tijekom glasovanja ispred parlamenta bili prosvjedi. Predsjednik države Marcelo Rebelo de Sousa, poznat po svojem protivljenju eutanaziji mogao bi staviti veto na novi zakon, ali bi parlament mogao nadglasati njegov veto jednostavnom apsolutnom većinom glasova. Također predsjednik ima ovlast poslati zakon Ustavnom sudu kako bi ocijenio njegovu ustavnost. Portugalski ustav kaže kako je ljudski život „nepovrediv“, iako je pobačaj legalan u državi od 2007. godine.

Također postoji mogućnost referenduma o eutanaziji; međutim, većina zastupnika parlamenta smatra kako Parlament ima sposobnost i legitimitet donijeti ovu odluku te da savjetovanje javnosti nije potrebno. Prema propisima, referendum može zatražiti skupina zastupnika unutar parlamenta, Vlada ili skupina građana, a oni su već počeli prikupljati potpise. Tada bi ustavni sud analizirao zahtjev te bi konačna odluka bila na predsjedniku države.

Svjetski savez mladih (World Youth Alliance – WYA) poziva članove i zakonodavce da odbace zakon.

Foto: SSMH

Neotuđivo i intrinzično ljudsko dostojanstvo koje svaka osoba posjeduje ne nestaje zbog bolesti ili patnje. Eutanazija i potpomognuto samoubojstvo prikazuju se kao činovi milosrđa, a ipak zahtjevaju tako malo od društva, ponajmanje da sudjeluje u patnji onih najranjivijih u njihovim posljednjim trenucima, kada oni sami prekidaju svoje živote. Naš Pozicijski dokument o ovoj temi pruža dokaze o iluzornoj naravi brojnih sličnih zakonskih ograničenja te ozbiljnost i neizbježan rizik dopuštanja takve prakse. Također nudi prijedloge učinkovitih alternativnih opcija, poput istraživanja koje ukazuju na to da učinkovita palijativna skrb može kod značajnog broja pacijenata promijeniti stavove o potpomognutom samoubojstvu. WYA poziva svoje članove da nastave raditi na podizanju svijesti o ovoj temi i poziva portugalske zakonodavce da ponovno razmisle o ovom zakonu zbog teških posljedica koje mogu uslijediti njegovim usvajanjem.

Svjetski Savez Mladih

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.