U prostorijama Svjetskog saveza mladih Hrvatska 26. veljače 2020 održana je konferencija za medije povodom završetka projekta “Kompas – usmjeri budućnost u svojoj zajednici”. Tijekom konferencije Lucija Kundid, voditeljica projekta Kompas i Jure Mihael Slavić, predstavnik Savjeta mladih Grada Splita predstavili su projekt i rezultate do kojih se došlo njegovom provedbom.
Svjetski savez mladih Hrvatska zadnje četiri godine bavi se pitanjima ostanka mladih u Hrvatskoj, pa je tako 2017.godine proveo projekt SUPROTIVA, financiran iz programa Erasmus+ koji je okupio preko 250 mladih koji su zajedno s lokalnim donositeljima odluka raspravljali o problemima s kojima se mladi susreću u društvu. Prilikom provedbe projekta provedeno je istraživanje o potrebama mladih s naglaskom na njihove lokalne zajednice.
Kao jedan od najvećih problema mladih u cijeloj Hrvatskoj pokazala se – nezaposlenost. Potreba za pronalaskom adekvatnih rješenja i metoda za smanjenje nezaposlenosti među mladima je iznjedrila projekt “Kompas – usmjeri budućnost u svojoj zajednici”. Kompas je uspješno proveden u suradnji s udrugama: Carpe Diem, Impress Daruvar, Omladinska udruga Podum, SplitMisli, Erasmus Student Network Dubrovnik i Mladi Sikirevaca udruga (MiSiJa).
Kroz projekt Kompas provedeno je istraživanje o stavovima mladih o zapošljavanju i samozapošljavanju kako bi se ispitala informiranost mladih o poticajima, mjerama i politikama za zapošljavanje i samozapošljavanje.. Voditeljica projekta Lucija Kundid navela je kako su rezultati istraživanja pokazali kako 48% mladih nije upoznato ili je slabo upoznato s mjerama zapošljavanja, a s mjerama samozapošljavanja nije upoznato čak 64.2%. Istraživanje je pokazalo i da je vrlo mali broj ispitanika koristio mjere zapošljavanja i samozapošljavanja.
S obzirom na dobivene rezultate istraživanja, u sklopu projekta Kompas održale su se konferencije u 7 županija i to: Ličko-senjska, Splitsko-dalmatinska, Dubrovačko-neretvanska, Karlovačka, Bjelovarsko-bilogorska, Brodsko-posavska i Grad Zagreb s ciljem upoznavanja mladih o mjerama aktivne politike zapošljavanja i osnaživanja mladih za sudjelovanje u izradi prijedloga za donošenje Strategije o zapošljavanju i samozapošljavanju mladih. Na projektu je sudjelovalo preko 150 mladih koji su doprinijeli svojim idejama u izradi prijedloga za Strategiju.
Svjetski savez mladih pozdravlja odluku Vlade o ukidanju stručnog osposobljavanja bez zasnivanja radnog odnosa, ali naglašava se kako je nužno da ukidanje te mjere bude trajno i potpuno, a ne samo privremeno.
Predstavnik Savjeta mladih Grada Splita, Jure Mihael Slavić istaknuo je kako su najveći problemi koji su se isticali kroz projekt Kompas svakako bili dezinformiranost mladih o zapošljavanju i samozapošljavanju kao i nezainteresiranost mladih za strukovna i deficitarna zanimanja. Po pitanju dezinformiranosti mladih sudionici projekta smatraju da je od iznimne važnosti promoviranje mjera na razini općine, grada i županije, kao i jačanje suradnje CISOK-a, HZZ-a i obrazovnih institucija, obvezna edukacija učenika srednjih škola, a posebice maturanata o zapošljavanju.
Po pitanju nezainteresiranosti mladih za deficitarna i strukovna zanimanja ističe se potreba za promoviranjem dobre prakse u školama i na fakultetima kako bi se mladi informirali o prednostima deficitarnih zanimanja, zatim organiziranje sajmova deficitarnih zanimanja te obvezne profesionalne orijentacije u srednjim školama , ali i potreba kvalitetnije organizacije i vrednovanja prakse koja bi trebala biti što sličnija radnom iskustvu te se vrednovati kao takva. Također važno je jačati kompetencije mladih u STEM području primjerice kroz uključivanje Republike Hrvatske u EU STEM koaliciju te programe digitalne pismenosti. Nužno je i sustavnije raditi na provedbi i ostvarenju Garancije za mlade.
Svjetski savez mladih zajedno s partnerima projekta Kompas pohvaljuje mjere koje su do sada poduzete u svrhu povećanja zaposlenosti mladih, no također vjeruje kako na ovom području postoji velik prostor za napredak koji je moguć upravo kroz mjere do kojih su mladi iz 7 županije došli kroz projekt te ih uobličili u Strategiju o zapošljavanju i samozapošljavanju mladih.