U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo novosti iz Australije gdje država Queensland legalizira eutanaziju, iz Meksika gdje dolazi do promjene pravne regulative po pitanju pobačaja te iz Ujedinjenog Kraljevstva gdje je vodeći sindikat liječnika odustao od protivljenja potpomognutom samoubojstvu.
Također, donosimo i novosti o istraživanju koje potvrđuje kako je umjetna inteligencija manje učinkovita od liječnika po pitanju prepoznavanja raka dojke, te iz Južne Dakote gdje je guvernerka potpisala nalog za zaštitu života.
Australija: Queensland legalizira eutanaziju
(Brisbane Times) U Australiji je parlament Queenslanda u srijedu 15. 9. 2021. donio zakon kojim se legalizira eutanazija. 60 zastupnika glasalo je za, 30 protiv i 2 suzdržana, nakon trodnevne rasprave.
Među zastupnicima u parlamentu Queenslanda koji se protive eutanaziji, David Crisafulli je primijetio kako se zahtjev za eutanazijom može zatražiti godinu dana unaprijed, ali mogućnosti palijativne skrbi gotovo ne postoje za pacijenta kojemu se prognoziraju tri mjeseca života.
Navedeni zakon predviđa eutanaziju za terminalne bolesnike kojima je dijagnosticirana degenerativna bolest ili stanje koje je uznapredovalo, progresivno, može dovesti do smrti u roku od dvanaest mjeseci i uzrokovati “nepodnošljivu patnju”. Da bi se eutanazija izvršila, pacijent svoj zahtjev mora ponoviti tri puta u razdoblju od najmanje devet dana i mora biti pregledan od strane dvaju liječnika. Također, pacijent se u svakom trenutku može predomisliti. Privatne bolnice i starački domovi koje vode vjerske organizacije moći će odbiti pružati eutanaziju.
Zakon će stupiti na snagu u siječnju 2023. godine čime će se Queensland pridružiti australskim državama koje su legalizirale eutanaziju: Victoria, Južna Australija, Tasmanija i Zapadna Australija.
Meksiko: Druga odluka Vrhovnog suda dekriminalizira abortus u državi Sinaloa
(France 24) Meksički Vrhovni sud je u četvrtak 9. 9. 2021. presudio kako je državni zakon Sinaloae koji definira kako život započinje od začeća i izjednačava pobačaj s ubojstvom protuustavan.
Jednoglasna odluka najvišeg suda tiče se kaznenog zakona sjeverno meksičke države Sinaloa, ali će također utjecati na druge države sa sličnim zakonima. “Nije na lokalnom zakonodavnom tijelu ili na ovoj plenarnoj sjednici da utvrdi podrijetlo ljudskog života, posebno u nedostatku znanstvenog konsenzusa”, rekao je sudac Alfredo Gutierrez Ortiz Mena.
Nakon što je Mexico City dekriminalizirao pobačaj u prvih 12 tjedana 2007., najmanje 10 od 32 države u zemlji donijelo je zakone koji obvezuju vlasti da štite živote od trenutka začeća.
Isto tako, u utorak 7. 9. 2021. je Vrhovni sud donio odluku o “neustavnim člancima kaznenog zakona države Coahuila” koji su pobačaj kažnjavali s do tri godine zatvora. Ove dvije odluke stvorit će pravni presedan u Meksiku i dodatno će se dekriminalizirati pobačaj.
Meksiko ima federalni sustav u kojem države uspostavljaju vlastite zakone, ali ih mogu nadjačati presude Vrhovnog suda koje uspostavljaju sudsku praksu. Godine 2007. država Meksiko legalizirala je pobačaj prije dvanaestog tjedna trudnoće. Deset drugih država u Meksiku umjesto toga donijelo je zakone koji štite život od začeća. Danas su četiri države legalizirale pobačaj u Meksiku: Veracruz, Hidalgo, Oaxaca i Meksiko. U drugim državama pobačaj je dopušten u slučaju rizika za majku, malformacije fetusa ili silovanja.
Ujedinjeno Kraljevstvo: Vodeći sindikat liječnika odustao od protivljenja potpomognutom samoubojstvu
(The Guardian) British Medical Association (BMA) je napustio službeni stav protivljenja medicinski potpomognutog samoubojstva. Nakon sastanka u Londonu, članovi BMA donijeli su neutralan stav o navedenoj temi. Međutim, samo je 49% liječnika glasovalo za, 48% je ostalo protiv, a 3% je bilo suzdržano.
British Medical Association je liječnički sindikat koji predstavlja oko 150.000 liječnike koji su se protivili legalizaciji medicinski potpomognutog samoubojstva od 2006. godine. Neutralan stav ne znači da će ovo utjecajno tijelo šutjeti po tom pitanju, već da liječnici imaju vrlo različita mišljenja o tom pitanju, komentirao je dr. John Chisholm, predsjednik Etičkog odbora BMA. Međutim, za neke je takav neutralan stav već prešutno odobrenje za eutanaziju. Aktivisti koji se zalažu za medicinski potpomognuto samoubojstvo su ovaj postupak pozdravili kao “pobjedu”.
Drugi prijedlog usvojen na sastanku liječnika tiče se instituta priziva savjesti liječnika. BMA inzistira kako liječnici moraju imati zakonom zaštićeno pravo na priziv savjest u slučaju promjene zakona u Velikoj Britaniji koji bi potencijalno legalizirao medicinski potpomognuto samoubojstvo u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Otkrivanje raka dojke: Umjetna inteligencija manje učinkovita od liječnika
(British Medical Journal) Proučavajući sustave umjetne inteligencije (AI) koji se koriste u otkrivanju raka dojke, britanski istraživači sa Sveučilišta Warwick dokazali su kako je 34 od 36 procijenjenih sustava AI bilo manje točno od jednog radiologa, a svi su bili manji od zajedničke dijagnoze koju su uspostavili dva ili više radiologa. Nepreciznost sustava AI iznosi 94%, a rezultati istraživanja objavljeni su u časopisu British Medical Journal.
U istraživanje je uključeno dvanaest studija od ukupno 131.822 žene. U dvije studije korišteni sustavi AI detektirali su značajan udio karcinoma koji su otkrili radiolozi. Za istraživače, ovi rezultati pokazuju kako sustavi AI nisu dovoljno specifični da zamijene radiologe prilikom dijagnoze raka dojke.
Južna Dakota: Guvernerka potpisuje nalog kojim se ograničava pristup pobačaju
(USA Today) U Sjedinjenim Američkim Državama, guvernerka Južne Dakote, Kristi Noem, izdala je izvršnu naredbu kojom se ograničava pristup pobačaju u njezinoj državi. Ova naredba će ograničiti pobačaje nakon šestog tjedana trudnoće u Teksasu te zabranjuje propisivanje tvari koje izazivaju pobačaj. Isto tako, naredba propisuje zabranu dostave tvari koje izazivaju pobačaj kurirskom službom. Zabranjeno je i izdavanje ili opskrba tvarima koje izazivaju pobačaj u školama. Time svaka uporaba telemedicine u procesu pobačaja postaje nezakonita.
Što se tiče medicinskih pobačaja, guvernerka naređuje zdravstvenim odjelima da prikupe podatke o broju izvršenih pobačaja i da pojača zahtjeve za izvještavanjem o komplikacijama u hitnim službama.
Za Kristi Noem, „Bidenova administracija nastavlja prekoračivati svoja ovlaštenja i suzbija zakonodavna tijela da donesu snažne zakone koje štite život i nerođenu djecu.” Guvernerka je istaknula kako će nastaviti raditi sa zakonodavnim tijelom kako bi osigurala da Južna Dakota ostane snažna država koja podržava život.