U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo novosti vezano za smanjenje broja pobačaja u Missouriju zbog zakonskih promjena, socijalnu i financijsku neizvijesnost zbog populacijskog deficita u Italiji te “diskretnu” ulogu Fonda UN-a za stanovništvo pri posredovanju pobačaja diljem svijeta.
Također, donosimo i vijesti iz Tajlanda o dekriminalizaciji pobačaja te ustavnim promjenama u Hondurasu koji zabranjuje pobačaj i sklapanje istospolnih brakova.
1. Missouri: Zbog zakonskih promjena došlo do smanjenja broja pobačaja
(The Washington Times) Missouri je kroz povijest bio na čelu pokreta za život. 1986. godine usvojen je zakonski jezik koji je zahtijevao da se svi državni zakoni tumače kako bi se nerođenoj djeci osigurala prava jednaka onima koja uživaju druge osobe, a zabranjena je upotreba javnih sredstava za ohrabrivanje ili savjetovanje žena na pobačaj, osim u situacijama gdje je život trudnice u opasnosti. Kroz 2000-te u Missouriju je proglašen zakon kojim se zabranjuje tzv. “partial birth abortion” i zahtjeva razdoblje čekanja na pobačaj.
Sada je novo zakonsko uređenje omogućilo nagli pad broja žena koje su prošle godine pobacile kod jedinog pružatelja usluge pobačaja u Missouriju, Planned Parenthooda.
Tako je klinika u vlasništvu Planned Parenthooda koja se nalazi u St. Louisu kroz 2020. godinu zabilježila samo 39 pobačaja, u odnosu na 2019. godinu kada je izvršila 1362 pobačaja.
Dodatan razlog smanjenja broja pobačaja je otvaranje nove klinike Planned Parenthooda u listopadu 2019. u susjednoj državi Illinois, 28 km od St. Louisa. Zakon o pobačaju u Illinoisu različit je u odnosu na one u Missouriju. Zbog toga klinika u Illionisu može izbjeći obvezno čekanje u Missouriju od 72 sata, koje zahtijeva dva termina u razmaku od tri dana za pobačaj.
2. Italija: Zbog deficita stanovništva u neizvjesnosti socijalna i financijska ravnoteža
(Le Monde) Očekuje se kako će u Italiji broj zabilježenih koji su umrli u 2020. godini premašiti 700 000, dok je u razdoblju 2015. – 2019. godine taj broj iznosio oko 645 000. U usporedbi s tim, broj rođenih će vjerojatno biti manji od 400 000. Dovoljno je reći kako je obnova stanovništva neizvjesna.
Iako fenomen depopulacije utječe na sve europske zemlje, brojke u Italiji su specifične: s nešto manje od 60 milijuna stanovnika 2020. godine u Italiji je rođeno tek 400 000, dok bi u Francuskoj sa 67 milijuna stanovnika trebalo biti više nego 700 000 rođenih.
Uzroci ovog fenomena su višestruki: žene u Italiji u prosjeku imaju prvo dijete u 31. godini, u usporedbi s Francuskom gdje žene u prosjeku prvo dijete imaju pri dobi od 28,5 godina. Talijani roditeljski dom ne napuštaju prije 29. godine, za razliku od Francuza koji u prosjeku od kuće odlaze sa 23 godine, a Europljani u prosjeku sa 25 godina. Uz to, prepreke predstavljaju poteškoće pri ulasku na tržište rada te nedostaci pravne zaštite trudnica.
Uz to, 200 000 Talijana svake godine napusti zemlju, a većina njih odlazi zbog boljih radnih uvjeta. Srednjoročno gledano, u pitanju je socijalna i financijska ravnoteža zemlje, a stručnjaci upozoravaju kako je potrebno dodatnih 200 000 stanovnika godišnje kako bi mirovinski sustav Italije bio u ravnoteži.
3. UN: Fond UN-a za stanovništvo provodi „diskretnu“ uloga u posredovanju pobačaja
(C-Fam) Nedavna publikacija Fonda Ujedinjenih naroda za stanovništvo (UNFPA) ilustrira nekoliko zabrinjavajućih trendova u UN-u: stalni pritisak da se pobačaj insinuira kao ljudsko pravo, prekoračenje ovlasti posebnih stručnjaka u sustavu ljudskih prava i tendencija problematičnog jezika.
U vodiču objavljenom u prosincu, UNFPA raspravlja o tome kako primijeniti pristup ljudskim pravima sa sjedištem na rad u planiranju obitelji i zdravlju majki.
Pobačaj nikada nije bio međunarodno ljudsko pravo, a niti UNFPA niti UN-ovi mehanizmi za ljudska prava, poput ugovornih tijela, nemaju moć učiniti ga pravom. No međunarodne institucije, uključujući UNFPA i Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO), insinuiraju da takvo pravo postoji i nastoje ga provesti.
UNFPA je desetljećima pokušavao probiti tanku granicu po pitanju pobačaja. Kada su Sjedinjene Američke Države pod predsjednikom Trumpom smanjile financiranje zbog promicanja pobačaja i sudioništva u bivšoj kineskoj politici jednog djeteta, UNFPA je više puta ustvrdio kako ne izvodi, ne promovira ili ne financira pobačaj. Novoizabrani predsjednik Joe Biden izjavio je kako namjerava vratiti financijska sredstva za UNFPA.
4. Tajland: Glasanje za dekriminalizaciju pobačaja
(Bangkok Post) Tajlandski Zastupnički dom usvojio je u srijedu 20. 1. 2021. godine amandmane Kaznenog zakona kojim se dekriminalizira pobačaj do dvanaestog tjedna trudnoće. Članci 3. i 4. Kaznenog zakona izmijenit će se kako bi se uvela 12-tjedna granica ispod koje neće biti daljnjeg kaznenog progona ni za žene ni za liječnike u slučaju pobačaja. Ranije je abortus bio ilegalan bez obzira na dob fetusa.
Zakonodavni odbor za nadzor Zastupničkog doma odlučio je zadržati prijedlog kažnjavanja prekršitelje zakona zatvorom do šest mjeseci, maksimalnom kaznom od 10.000 bahta ili s obje kazne. 276 zastupnika glasalo je za, 8 je glasalo protiv, 54 je bilo suzdržano.
5. Honduras: Usvojena zabrana pobačaja i sklapanje istospolnih brakova
(Reuters) Parlament Hondurasa izglasao je izmjene i dopune svog Ustava kako bi potvrdio zabranu pobačaja i sklapanja istospolnih brakova. Praksa bilo kojeg oblika prekida života nerođenog djeteta, čiji se život mora poštivati u svakom trenutku, sada se smatra zabranjenom i nezakonitom. Time prvi izmijenjeni članak Ustava fetusu daje isti pravni status kao i osobi. Drugi članak propisuje da građanski brak može biti samo između muškarca i žene.
Ove dvije stavke već su bile prisutne u Ustavu, ali njihova promjena je i dalje ostala moguća glasovanjem dvije trećine od 128 parlamentaraca. Za bilo kakve izmjene sada će biti potrebna super većina od tri četvrtine glasova.
Vladin cilj je zaustaviti val ustavnih reformi u zemljama Latinske Amerike, potaknute lijevim vladama, usmjerene na legalizaciju pobačaja, kao što se nedavno dogodilo u Argentini. Honduras je jedna od šest država u Južnoj Americi koja zabranjuje pobačaj, zajedno sa Salvadorom, Nikaragvom, Dominikanskom Republikom, Haitijem i Surinamom. Tablete za jutro poslije zabranjene su u Hondurasu na isti način kao i pobačaj.