Nema stvari koja bi bila tako vrijedna poučavanja kao priroda.
Nikola Tesla
Dan naše planeta Zemlje (eng. Earth Day) održava se svake godine 22. travnja u više od 150 zemalja diljem svijeta. Više o povijesti njegova obilježavanja, odnosno kako je počelo njegovo obilježavanje, bit će riječi u nastavku.
Njegova povijest datira od 1969. godine, kada je na konferenciji UNESCO-a, John McConnell prvi put predstavio ideju obilježavanja dana Zemlje. Isto tako, tada je dizajnirana Zastava Zemlje. Sam naziv, Earth Day, po prvi je put upotrijebio gradonačelnik San Francisca (SAD) Joseph Alioto, 21. ožujka 1969. godine u proglasu kojim je donesen zaključak kako bi se upravo taj dan u gradu i na području San Francisca trebao proslaviti kao Dan planeta Zemlje.
U Hrvatskoj se pak Dan planeta Zemlje redovito obilježava od 1990. godine.
Međutim, obilježavanje Dana planeta Zemlje službeno je započelo od 1992. godine kada je na Konferenciji UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je bio prisutan velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga, usuglašen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.
U konačnici, bolivijska vlada je 2009. godine predložila na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda da 22. travnja postane međunarodnim danom planeta Zemlje, što je postala i uvriježena praksa.
No, kako će se ove godine obilježiti Dan planeta Zemlje? Na mrežnoj stranici EARTHDAY.ORG nalazimo trodnevnu manifestaciju obilježavanja dana naše planeta prigodnog naziva “Three Days of Climate Action” (Tri dana klimatskog djelovanja), koja počinje s obilježavanjem 20. travnja, a završava na sam Dan planeta Zemlje 22. travnja. Tema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje krije se pod geslom: “Restore Our Earth”. (Obnovimo našu Zemlju). Diskusija će biti pokrivena na sljedećim mrežnim platformama: Facebooku, Twitteru, YouTube-u te Twitch-u.
Earth Day Live : Prvi dan – 20. travnja 2021. godine
Dan planeta Zemlje 2021. počet će s globalnim summitom o klimi za mlade koje će voditi Earth Uprising, u suradnji s My Future My Voice, OneMillionOfUs i još stotinama drugih mladih klimatskih aktivista.
Globalni summit mladih sastojat će se od panela, govora, rasprava i posebnim poruka današnjih mladih klimatskih aktivista koji uključuju Gretu Thunberg, Alexandriu Villaseñor i Licypriyju Kangujam.
U večernjim satima, 20. travnja, Hip Hop Caucus i njegovi partneri predstavit će virtualni summit pod nazivom “We Shall Breathe” („Disat ćemo“). Ovaj digitalni događaj bavit će se klimatskom i okolišnom pravdom, pritom povezujući klimatsku krizu s pitanjem onečišćenja, siromaštva, policijske brutalnosti i pandemije, a sve to u okviru rasne pravde.
Earth Day Live : Drugi dan – 21. travnja 2021. godine
Drugi dan ispunjen je aktivnostima Education Internationala koji će voditi Teach for the Planet: Global Education Summit (“Učite za planet: Globalni summit o obrazovanju”)
Višejezični virtualni summit istovremeno će uključiti nekoliko vremenskih zona i na njemu će biti predstavljeni aktivisti sa svih kontinenata, usmjereni na ulogu od prevladavajuće važnosti koju odgojitelji igraju u borbi protiv klimatskih promjena i zašto nam je baš upravo sada potrebno transformirajuće obrazovanje o klimi.
Earth Day Live : Treći dan 22. travnja 2021. godine Dan planeta Zemlje
Istovremeno s globalnim klimatskim summitom administracije američkog predsjednika Joea Bidena, EARTHDAY.ORG održavat će svoj drugi digitalni događaj Dana planeta Zemlje upravo ovdje. Globalna emisija počet će u 12 sati po istočnom vremenu.
Možemo očekivati vrlo živopisan program poput radionica, panel diskusija i posebnih izvedbi, a poseban fokus bit će na obradi teme “Restore Our Earth ™”, koja će pokrivati prirodne procese, nove zelene tehnologije i inovativna razmišljanja koja mogu obnoviti svjetske ekosustave.
Detaljnije će biti riječi i o temama poput: klimatske i okolišne pismenosti, tehnologije klimatske obnove, naporima za pošumljavanje, regenerativne poljoprivrede, pravednosti i okolišnoj pravdi, građanske znanosti, čišćenjima.
Sve će biti u znaku promicanja boljeg svijeta, stoga će svjetski klimatski čelnici, osnovni aktivisti, neprofitni inovatori, misaoni vođe, vođe industrije, umjetnici, glazbenici, influenceri i budući lideri doći da nas usmjere prema boljem svijetu.