mimladi

„Hrvatska je zemlja koja živi od sunca, mora i turizma“. Onaj tko prati gospodarsko stanje u Hrvatskoj i sluša ekonomske analitičare ovu rečenicu do sada je nebrojeno puta čuo. Da se razumijemo, turizam nije bauk. Živjeti od turizma nije loše niti sramota, ali turizam, baš ako i svaku drugu djelatnosti, treba znati dobro i kvalitetno razvijati.

Unatoč svim problemima u kojima se  Zagreb nalazi i svim kritikama koje se mogu uputiti načinu vođenja grada od strane bivšeg gradonačelnika Bandića jedna stvar mora se priznati: strategija razvoja turizma odrađena je maestralno. U proteklih petnaestak godina Zagreb se etablirao kao prava turistička meka koja privlači brojne turiste te svojom ljepotom i sve bogatijim kulturnim životom posjetitelje ostavlja bez daha.

Osim prekrasne arhitekture, zanimljivih festivala i jednog od najboljih svjetskih advenata, Zagreb odnedavno svojim posjetiteljima osigurava izuzetno kvalitetnu muzejsku ponudu. Jedni od najpoznatijih i turistima najzanimljivijih muzeja zasigurno su Muzej prekinutih veza, Muzej torture i Muzej iluzija. Ovim zadnjim detaljnije ćemo se pozabaviti u nastavku teksta.

Nastanak muzeja

Ovo će vam možda zvučati čudno, ali Muzej iluzija je otvoren 2015. godine. Znam! I ja sam se poprilično iznenadio kada sam pročitao taj  podatak. Iako je prošlo tek 7 godina od njegova otvaranja nekako imamo osjećaj da je on oduvijek ovdje s nama. Muzej je veoma brzo srastao sa Zagrebom i postao neraskidivi dio grada te svi s ponosom ističemo kako je upravo ovdje ideja o Muzeju iluzija nastala.

Kako je sve otpočelo?

Muzej iluzija nastao je zahvaljujući predanom radu i entuzijazmu dvojice prijatelja čija su imena Tomislav Pamuković i Roko Živković. Obojica dolaze iz svijeta marketinga i prije otvaranja muzeja ostvarili su zanimljivu i respektabilnu karijeru radeći za velike poslovne subjekte. No u jednom trenutku odlučili su napraviti zaokret u karijeri i okušati se u poduzetništvu. Poduzetnički duh i želja da svoju kreativnost i znanje usmjere ka stvaranju nekog zanimljivog i do tada javnosti nepoznatog proizvoda urodila je potpunim uspjehom. Kada su rekli da planiraju otvoriti Muzej iluzija, prijatelji su im savjetovali da ti ne rade.

Mislili su da smo “pukli”, da bacamo novac u vjetar. Imali smo ludu ideju i svi su nas od nje odgovarali“ navodi gore spomenuti dvojac u intervjuu za Večernji list. Prve novce koje su uložili u muzej bili njihova ušteđevina. Novaca je bilo malo, a prepreka jako puno. Trebalo je pronaći lokaciju, nabaviti eksponate, osmisliti marketinšku strategiju i na kraju nadati se da će se muzej ljudima svidjeti. Kako navode u nastavku intervjua, prvotna ideja im nije bila potpuno se fokusirati samo na rad u muzeju. Muzej je trebao biti samo dodatni izvor novaca koji bi svakome od njih osiguravao 10 000kn dodatnih mjesečnih prihoda. Danas je situacija potpuno drugačija. Tomislav i Roko napustili su svoje stare poslove i posvetili se samo radu u Muzeju, a njihovim radom i zalaganjem Muzej iluzija postao je uspješna gospodarska priča koja je prepoznata u cijelom svijetu i niže uspjeh za uspjehom.

Što možemo očekivati u Muzeju iluzija?

Muzej iluzija definitivno nije klasičan muzej. I dobro da nije! Ovo je mjesto na kojemu je interaktivnost na prvom mjestu. Sve što vidite možete dotaknuti, pomaknuti i fotografirati. Štoviše potiče vas se da to radite. „Uđite u fascinantni svijet iluzija koje će vam poljuljati povjerenje u vaša osjetila, ali vas pritom oduševiti; svijet koji će vas potpuno zbuniti, ali vas i štošta naučiti“. Ovaj opis koji se nalazi na internet stranici muzeja najbolje otkriva što u ovome  muzeju možemo očekivati. Eksponati, odnosno bolje reći tematske sobe koje muzej nudi su:

  1. iluzija stolice
  2. kaleidoskop
  3. optičke iluzije
  4. hologrami
  5. iluzije udubljenog lica
  6. stol klonova
  7. varljivo prstenje
  8. glava na pladnju
  9. gramofon
  10. rupa bez dna
  11. soba ogledala
  12. obrnuta soba
  13. anty gravity soba

Kao što možete vidjeti soba je poprilično puno stoga ćemo ovdje predstaviti samo neke od njih.

Iluzija stolice

Ova iluzija definitivno je jedna od najzanimljivijih i najzabavnijih u muzeju. U ovoj sobi igrajući se sa zakonitostima percepcije možete doživjeti poprilično zanimljive trenutke. Tako u jednom trenutku dijete može postati veće i robusnije od svojih roditelja, a djevojke pravi divovi u usporedbi s dječacima. Iluzija funkcionira tako da jedna osoba sjedne u lijevi, posebno označeni dio sobe, dok druga osoba stojeći u desnom kutu i stavljajući ruku u sugeriran položaj stvara iluziju u kojoj se čini više puta većom od osobe koja sjedi. Znam, možda vam ovako opisana iluzija ne zvuči posebno zanimljivo, ali to je onda samo motiv više da dođete u muzej i na svoje oči ovu iluziju doživite. Vjerujte mi prozor je spektakularan.

Stol klonova 

Vjerujem da nije  teško zaključili kako ova soba omogućava da putem optičke varke klonirate samoga sebe. Na internet stranici Muzeja iluzija uz stol klonova stoji ovaj opis: „Ova iluzija  pruža mogućnost da sjednete za stol sa samim sobom. Ono što izgleda kao uobičajeni veliki okrugli stol zapravo je kružni rez koji se reflektira pod kutom od 60° u puni krug. U trenutku sjedenja za stolom bit ćete okruženi petoricom vaših klonova!“

Svi mi koji imamo istančan ego i smatramo da bi svijet bio bolji kada bi na njemu živjelo više ljudi identičnih nama u ovoj sobi dolazimo na svoje.

Obrnuta soba

Obrnuta soba definitivno spada u jednu od najzanimljivijih instalacija koje možete pronaći u Muzeju iluzija. U ovoj sobi poigravanje sa percepcijom doseže neslućene granice. Iako na prvu nalikuje na sasvim običnu sobu sa posve neobičnom klupom malo dubljim pogledom otkrivamo da ništa nije onakvim kako se na prvu čini. Pa u čemu je onda caka? Uređenje sobe ukomponirano sa čudno postavljenom klupom stvara percepciju hodanja po stropu. Ukoliko stanemo u točno označen dio sobe i ruke stavimo na klupu imati ćemo dojam da se perspektiva okrenula za 180 stupnjeva i da visimo sa plafona. Vjerujem da vam ova opis djeluje poprilično zanimljivo i neobično. Ukoliko posjetite Muzej iluzija toplo preporučam da upravo u ovoj sobi provedete najviše vremena. Nevjerojatno je zanimljiva, a fotografije koje u njoj nastaju ostavljaju bez daha.

Planovi za budućnost  

Kao što je prethodno u tekstu navedeno, Muzej iluzija osmišljen je kao hobi i dodatan izvor zarade, a pretvorio se u iznimno uspješnu gospodarsku priču. Na internet stranici Muzeja iluzija može vidjeti da muzej postoji u tri hrvatska grada (Zagreb, Zadar, Split) te se najavljuje skorašnje otvaranje muzeja i u Dubrovniku. Sama činjenica da se nešto što je zamišljeno kao hobi pretvorilo u lanac muzeja dovoljno govori o razini uspjeha. Ono što posebno veseli jest činjenica da je Muzej iluzija izašao izvan granica Hrvatske i postao svjetska priča. Kako osnivački dvojac navodi broji upiti oko Muzeja iluzija koji su dolazili iz velikih svjetskih gradova ponukali su ih da 2017. godine osnuju franšizu i počnu Muzej iluzija širiti po cijelom svijetu. New York, Pariz, New Delhi, Kansas City, Beograd, Budimpešta, Milan i Dubai samo su neki od gradova u kojima možete pronaći Muzej iluzija. Trenutno u svijetu postoji preko 30 Muzeja iluzija koji se nalaze u 22 zemlje na četiri kontinenta. 

Na kraju ovoga teksta možemo samo pohvaliti hrabrost i poduzetnički duh koji je motivirao Tomislava i Roka da otvore Muzej iluzija te im poželjeti puno uspjeha u godinama koje dolaze. Sigurnim smo kako uz predan rad i entuzijazam uspjeh neće izostati.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.