Povijesna pozadina nastanka kravate
Kravatom se u početku njena nošenja nazivao rubac oko vrata koji su ih nosili hrvatski vojnici koji su se borili pod francuskom zastavom u Tridesetogodišnjem ratu (1618. – 1648.).
Etimologija riječi „kravata“ potječe od francuske riječi „croata“. Stoga nalazimo u djelu La Grande Historie de la Cravate francuskog pisca Francoisa Chaillea sljedeći zapis o kravati:
… Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. Među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici. Taj “hrvatski elegantni stil”, potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika. U Englesku je kravatu donio Karlo II. po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odjevni predmet, i cijelu Europu. …
Poznata enciklopedija Britannica i mnoge druge enciklopedije navode podatak kako prva „službena“ uporaba kravate datira iz 1656. godine.
U Hrvatskoj je obilježavanje Svjetskog dana kravate počelo 2003. godine, kada je oko pulske Arene osvanula umjetnička instalacija Marijana Bušića poznata kao Kravata oko Arene.
Izložba „Kravata oko knjiškog vrata“
Ove godine, povodom Svjetskog dana kravate, članovi radne skupine „Novi informacijski stručnjaci“ Zagrebačkog knjižničarskog društva organiziraju virtualnu izložbu pod nazivom “Kravata oko knjiškog vrata”.
Svjetski dan kravate obilježava se 18. listopada još od 2003. godine. Stoga vas „Novi informacijski stručnjaci“ sljedećim riječima pozivaju na izložbu: „S obzirom da se Dan kravate obilježava u sklopu Mjeseca hrvatske knjige (15.10. – 15.11.2021.), naše su kravate odlučile obgrliti knjige hrvatskih autora!“ Fotografije s izložbe nastale su u nekoliko zagrebačkih knjižnica iz mreže KGZ-a (Knjižnica grada Zagreba). Izložba će se održati na ZKD društvenim mrežama, na mrežnim stranicama ZKD-a, ali bit će prisutna i zasebna mrežna stranica izložbe „Kravata oko knjiškog vrata“.
Tko su organizatori izložbe „Kravata oko knjiškog vrata“, „Novi informacijski stručnjaci“?
„Novi informacijski stručnjaci“ prije svega su mladi knjižničarski stručnjaci koji posjeduju mnogo svježih ideja, entuzijazma, motivacije i volje za nova rješenja i inovacije na području knjižničarstva.
U središtu naših interesa leži zanimanje za otkrivanjem čime se bave stručnjaci u zemlji i inozemstvu, koji im je fokus interesa, što je trenutno u trendu. Ali to nije sve, mi se želimo umrežiti sa svima u knjižničarskoj struci, ali i šire. Važno je spomenuti kako „Novi informacijski stručnjaci“ djeluju pri Zagrebačkom knjižničarskom društvu koje je regionalna strukovna udruga koja okuplja djelatnike knjižničarske struke na području Grada Zagreba i Zagrebačke županije. Društvo (skraćeno ZKD) kao svoju svrhu, ciljeve i zadatke vidi doprinos stručnom obrazovanju, praćenje, proučavanje i obrađivanje stručnih pitanja i prijedloge unapređivanja knjižnične djelatnosti. ZKD potiče osnivanje i razvitak svih vrsta knjižnica i nastoji proširiti zanimanje društva za knjigu i knjižnice; sudjeluje u osmišljavanju i provođenju politike na području knjižničarstva te se zalaže za odgovarajući društveni i ekonomski položaj knjižničnih djelatnika.