U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo novosti o potencijalnom ograničenju opsega priziva savjesti koje razmatra Svjetsko medicinsko udruženje, porastu broja pobačaja u Škotskoj te glasanje o eutanaziji u Južnoj Australiji.
Također donosimo i vijesti o odbijenom zakonu o transrodnim pravima iz Španjolske te novim kontroverznim smjernicama za eksperimente na ljudskim embrijima starijim od 14 dana koje razmatra Međunarodno društvo za istraživanje matičnih stanica.
1. WMA: Potencijalno ograničenje opsega priziva savjesti
(Anscombe Bioethics Centre) Svjetsko medicinsko udruženje (engl. World Medical Association, dalje: WMA) trenutno revidira Međunarodni kodeks medicinske etike (ICoME) kako bi ograničilo opseg priziva savjesti.
Prema priopćenju za medije članovi radne skupine i promatrači koji predstavljaju više od 15 zemalja pažljivo su pregledali i utvrdili potencijalne nedostake ICoME-u.
Glavna promjena bila bi pretvaranje dužnosti liječnika koji koristi institut priziva savjesti. Trenutni kodeks kaže: “Liječnici imaju etičku obvezu smanjiti poremećaje u skrbi o pacijentima. Priziv savjesti mora se uzeti u obzir samo ako pojedinačni pacijent nije diskriminiran ili u nepovoljnom položaju, ako njegovo zdravlje nije ugroženo i ako je osiguran neodgodivi kontinuitet njege.”
Prijedlog je dodati kratku, ali značajnu klauzulu: “… Osigurava se učinkovitim i pravodobnim upućivanjem drugom kvalificiranom liječniku.”
Očito bi ova klauzula primorala liječnike koji se protive sudjelovanju u pobačaju i eutanaziji da pacijente upućuju drugim liječnicima. Profesor David Albert Jones iz britanskog Centra za bioetiku Anscombe na Oxfordu komentirao je navedene promjene kao izrazito problematične.
Nažalost, ovo je duboko problematično kao izjava o prizivu savjesti u medicini. U prvom redu to krajnje ne uspijeva uspostaviti dužnost liječnika da se usprotivi praksi i postupcima koji su nesavjesni jer su štetni, diskriminirajući, nepravedni ili neetični. Pravo na priziv savjesti temelji se na dužnosti savjesnog ponašanja što je osnovno za medicinsku etiku. Na drugom mjestu, priziv savjesti predstavlja se u sukobu s brigom o pacijentu. To previđa činjenicu da bez savjesnih zdravstvenih radnika ne može biti odgovarajuće skrbi za pacijenta.
U priopćenju za medije profesor Jones je kazao kako “učinkovita preporuka” jednostavno neće funkcionirati kao etički standard: “Ako se liječnik po savjesti usprotivi sudjelovanju u mučenju ili smrtnoj kazni ili prisilnom hranjenju zatvorenika koji štrajka glađu, bilo bi neprincipijelno da pronađu nekoga s manje obzira koji bi to učinio. Zahtijevati od liječnika koji se priziva na savjest da olakša provođenje postupka za kojeg se on priziva na savjest izravni je napad na savjest i moralni integritet osobe, a time i ozbiljnu štetu po liječnika. Bilo bi puno bolje ništa ne reći o prigovoru savjesti nego ga podrivati nametanjem zahtjeva za „učinkovitim i pravodobnim upućivanjem“.
2. Škotska: U 2020. godini 13 815 pobačaja
(STV News) Public Health Scotland jučer je proteklog ponedjeljka 24. 5. 2021. objavio godišnje podatke o pobačajima u Škotskoj: u 2020. godini obavljeno je 13 815 pobačaja, a većina žena je bilo u dobi između 20 i 24 godine. Radi se o velikom broju pobačaja koji nije dostignut od 2008. godine, kada je bilo 13 908 pobačaja.
U 98,4% slučajeva deklarirani razlog za pobačaj bio je zaštita tjelesnog ili mentalnog zdravlja majke. Za 1,5% ostalih slučajeva (208 trudnoća) razlog za pobačaj je bio naveden zbog objave invaliditeta dijagnosticiranog za nerođeno dijete.
Stopa pobačaja na 1000 žena je najviša zabilježena i iznosi 13,4. Brojke pokazuju kako žene iz najzabačenijih područja u Škotskoj imaju dvostruko više šanse za pobačaj.
3. Južna Australija: Glasanje o eutanaziji u tijeku
(ABC News) Donji dom Južne Australije glasao je u utorak 25. 5. 2021. za zakon kojim se dekriminalizira dobrovoljna eutanazija. Rasprava, isprekidana osobnim svjedočanstvima, završila je kasno u noći, što je rezultiralo glasovima od 33 glasa za i 5 glasova protiv. Zastupnik Fraser Ellis rekao je kako se iz temelja protivi ovom “samoubojstvu koje financira država” te dodao kako vjeruje da bi ljudski život trebao biti svet u zakonodavnom procesu. Ellis je rekao kako je iskreno zabrinut što aktivna pomoć u umiranju značajno slabi vrijednost koju pridajemo ljudskom životu.
Spomenuti zakon je usvojio Gornji dom ranije ovog mjeseca. Konačno glasovanje održat će se 9. 6. 2021. godine. Zakon je inspiriran je zakonodavstvom države Victoria.
4. Španjolska: Zakonodavac odbio zakon o transrodnim pravima
(Blade) Španjolski zastupnici odbacili su 18. 5. 2021. zakon kojim bi se ovlastilo transrodne osobe da legalno promijene spol bez medicinske ili psihološke intervencije, sa 16 godina i bez pristanka roditelja. Nacrt zakona je predvidio nebinarne i prazne spolne oznake na osobnim dokumentima, priznajući prava i dostojanstvo ljudi koji se ne identificiraju putem binarnih podataka.
Kongres zastupnika odbacio je ovaj prijedlog zakona sa 143 glasova za, 78 protiv i 120 suzdržanih.
5. ISSCR: Nove kontroverzne smjernice za eksperimente na ljudskim embrijima starijim od 14 dana
(NPR) Već desetljećima znanstvenicima je zabranjeno držati ljudske embrije na životu u svojim laboratorijima dulje od 14 dana. Cilj zabrane bio je izbjeći širok etički problem koji bi se mogao pokrenuti eksperimentima na živim ljudskim embrijima dok se oni i dalje razvijaju. No, u srijedu je Međunarodno društvo za istraživanje matičnih stanica (engl. International Society for Stem Cell Research, dalje: ISSCR) preporučilo ukidanje te mjere, poznate kao “pravilo od 14 dana”. ISSCR je objavilo nove smjernice koje kaže kako bi moglo biti dopušteno proučavati žive ljudske embrije u laboratoriju dulje od dva tjedna. Ove će smjernice sada razmatrati regulatorna tijela u svakoj zemlji koja provodi ovu vrstu istraživanja kako bi odlučila koja će istraživanja biti dopuštena i kako.