mimladi

Državne mjere za poticanje zapošljavanja mladih osoba

Veliki broj mladih, ali i poslodavaca, nije upoznat sa svim mjerama koje država nudi onima koji odluče zaposliti osobe mlađe od 30 godina. Budući da je to mnogima nepoznanica, ovaj članak će vas nastojati upoznati s novim informacijama koje vam mogu pomoći pri zapošljavanju. 

Ako aktivno tražiš posao, najbolje rješenje za tebe bit će prijava u evidenciju Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HZZ).   HZZ će učiniti sve u svojoj moći kako bi mlada osoba postala konkurentna na tržištu rada, stoga nalazimo brojne aktivnosti koje pomažu u što bržem procesu zapošljavanja, poput: uključivanja u radionice kojima se stječu vještine aktivnog traženja posla, sudjelovanja u postupku profesionalne selekcije (odabir za određeno radno mjesto ili obrazovanje) te informiranja o mjerama aktivne politike zapošljavanja.

Kako bi se mogao/la prijaviti u evidenciju Zavoda potrebno je navesti u prijavi da si nezaposlena osoba ili da pripadaš skupini koju možemo pronaći pod nazivom „ostali tražitelji zaposlenja“.

Nezaposlena osoba je osoba u dobi između 15 i 65 godina, a definirana je sljedećim definicijama: ona je sposobna ili djelomično sposobna za rad; nije u radnom odnosu; aktivno traži posao, odnosno potpuno je posvećena pronalasku zaposlenja ili drugog oblika uključivanja na tržište rada; te posljednje – raspoloživa je za rad.

Pod ostale tražitelje zaposlenja pripadaju osobe koje trenutno rade, a odlučile su se na promjenu radnog mjesta, no isto tako i studenti ili učenici i druge osobe koje su voljne koristiti neke od usluga HZZ-a.

Ako se želiš prijaviti na HZZ, potrebno je znati da se možeš na isti prijaviti kada se odlučiš za aktivno i sustavno traženje posla, a ako pak imaš pravo na novčanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, prijava je moguća do 30 dana od dana prestanka rada.

Važno je napomenuti da se nije potrebno prijaviti da bi ostvario pravo na zdravstveno osiguranje jer to je tvoje pravo koje isključivo trebaš dogovoriti s Hrvatskim zavodom za zdravstveno osiguranje (HZZO).    Prijavom u HZZ profitirat ćeš na mnogo načina jer će ti biti pružena mogućnost korištenja mjera aktivne politike zapošljavanja. Po prijavi u HZZ možeš očekivati sljedeće: upisom u evidenciju dodijelit će ti se savjetnik za zapošljavanje, stručan za rad s mladima; savjetnik za zapošljavanja dio je tvojih priprema za zapošljavanje i igra važnu ulogu na tržištu rada svojim informiranjem i upućivanjem na oglašena radna mjesta. Dakako, uz tvoju pomoć savjetnik će ti pomoći pronaći posao koji odgovara tvojoj viziji savršenog posla; kao što će ti biti pružene redovite konzultacije u dogovorenom terminu, ali i sloboda svakodnevnog kontaktiranja. Posljednje, ali ne i najmanje važno, od tebe će se zahtijevati vođenje dnevnika traženja posla.

Mladi pri zapošljavanju imaju priliku koristiti mjere aktivne politike zapošljavanja koje se provode s ciljem zapošljavanja, dodatnih edukacija radnika i očuvanja radnih mjesta, pri čemu se vodi računa o specifičnim potrebama korisnika, a koje provodi Hrvatski zavod za zapošljavanje.

Među tim mjerama, 4 mjere odnose se na uključivanje u rad te se provode u sklopu mjera Garancije za mlade, a te su:

  1. Potpore za zapošljavanje – cilj joj je poticanje zapošljavanja osoba sufinanciranjem troška plaće poslodavcima u trajanju od 12 mjeseci do visine subvencije do 75 % bruto II plaće).
  2. Potpore za samozapošljavanje – cilj mjere je financijska podrška nezaposlenim osobama koje odluče pokrenuti vlastiti posao, dok su joj ciljane skupine nezaposlene osobe prijavljene u evidenciju Zavoda. Trajanje mjere jest 24 mjeseca u iznosu subvencije do 130.000 kn.
  3. Mjere za stjecanje prvog radnog iskustva / pripravništva – cilj ove mjere jest zapošljavanje osoba sufinanciranjem troška plaće poslodavcima i to do 50 % godišnjeg troška bruto II plaće radnika ili 75 % za osobe s invaliditetom). Mjera se izvršava u trajanju od 12 mjeseci, 24 mjeseca (ovisno o ciljanoj skupini). Visina subvencije iznosi do 75 % bruto II plaće.
  4. Javni rad – cilj ove mjere jest uključivanje nezaposlenih osoba u programe aktivacije na poslovima društveno korisnog rada. Više ovoj vrsti zapošljavanja pročitajte na linku.

  Kad govorimo o fiskalnim olakšicama, možeš se zaposliti u potpunosti samostalno, bez podrške ili posredovanja HZZ-a i bez subvencija, a poslodavac kod kojega ostvariš radni odnos može biti oslobođen pojedinih davanja.

Prilikom sklapanja ugovora o radu poslodavac ima mogućnost odabira jedne od dvije fiskalne olakšice u obliku oslobođenja od obveze obračunavanja i uplate doprinosa na plaću, prema Zakonu o doprinosima. Porezna uprava nadležna je za provedbu fiskalne olakšice, a na tebi ostaje da kontaktiraš istu za više informacija.   Postoje dvije vrste olakšica: olakšica za prvo zapošljavanje te olakšica za zapošljavanje mladih na neodređeno.

Olakšica za prvo zapošljavanje izvodi se u trajanju od godinu dana od dana prvog zaposlenja, a uvjet ostvarenja ove olakšice jest da osoba koja se zapošljava nema evidentiranog staža u mirovinskom osiguranju.

Druga olakšica, ona za zapošljavanje mladih na neodređeno, traje pet godina od dana sklapanja ugovora na neodređeno vrijeme, a za njezino ostvarivanje potrebno je imati ugovor o radu koji se sklapa s osobom do 30 godina; dok taj isti ugovor mora biti sklopljen na neodređeno vrijeme s mladom osobom koja nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme s istim poslodavcem.   Jedna velika novost pri zapošljavanju mladih jest porezno rasterećenje mladih koje se provodi od 2020. godine. Stoga, mladi do 25 godina starosti neće biti obvezni plaćati porez na dohodak (koji se obračunava s plaćom), dok će mladi u dobi od 25 do 30 godina starosti plaćati samo 50 posto predviđenog iznosa. Spomenuta sredstva će se isplaćivati u obliku povrata preplaćenog poreza na dohodak (na godišnjoj razini), a prvi povrat može se očekivati u 2021. godini.   Potrebno je napomenuti kako ovu mjeru isto tako provodi Porezna uprava kojoj je potrebno obratiti se za sva dodatna pitanja. Upute i kontakt nalaze se na ovoj poveznici.   Naposljetku, stranica koju valja imati na umu pri traženju posla u Hrvatskoj jest CISOK (Centar za informiranje i savjetovanje o karijeri).    I ne zaboravite, sretno u traženju posla, dragi mladi – jer, svaki je početak težak!  

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.