mimladi

Iskustva polaznika online edukacije za stručnjake projekta “Zajedno do doma”

Svjetski savez mladih Hrvatska u sklopu projekta Zajedno do doma (financiranom sredstvima Europskog socijalnog fonda u iznosu od 450.725,50 kuna) nakon uspješne online konferencije u studenom prošle godine, započeo je edukaciju za stručnjake u čijem su profesionalnom interesu djeca i mladi u sustavu udomiteljstva.

Edukacije, koje su se održavale u 3 termina po 3 sata provodila je koordinatorica projekta u ime partnerske organizacije udruga „Igra“ za pružanje rehabilitacijsko-edukacijske i psiho-socijalno-pedagoške pomoći, psihologinja Diana Šinjori. Prvi modul proveo se pod nazivom: Razvojna trauma, alternativna skrb i strategije podrške. Tema drugog modula bila je: Posttretmanska podrška mladima iz alternativne skrbi (Što nakon skrbi?), a na posljednjem susretu predavačica i polaznici dotakli su se brige stručnjaka o sebi u radu s traumom.

Po završetku edukacija, krajem siječnja 2021. godine, polaznicima (kojih je bilo ukupno 19, a među kojima je bilo socijalnih radnika, pravnika, članova civilnih organizacija iz područja središnje Hrvatske i Slavonije) je poslan evaluacijski upitnik kako bi procijenili i podijelili s nama svoja iskustva s održanim edukacijama.

Na pitanje kako bi ocijenili kvalitetu održanih edukacija sudionici su edukacijama dodijelili prosječnu ocjenu 4,7 (od 5). Svih sedmero sudionika koji su bili voljni ne anonimno ispuniti evaluacijski obrazac, stručnost predavačice s obzirom na temu ocijenili su maksimalnom ocjenom. Zanimljivost tema također je dobila prosječnu ocjenu od 4,7 dok je primjenjivost sadržaja modula ocijenjena prosječnom ocjenom 4,3. Sudionici su više vrednovali korisnost edukacija za svoj profesionalan (4,4), u odnosu na osobni razvoj (4). Kvaliteta diskusija i opravdanost očekivanja dobili su visoku prosječnu ocjenu od 4,3. 

Maja Petrošanec, volonterka Hrabrog telefona, istaknula je kako joj se kod edukacija najviše svidjela jasna struktura predavanja i pripremljenost predavačice. Martina Ahel, zaposlenica Centra za socijalnu skrb Slavonski Brod poseban je naglasak stavila na edukativnost sadržaja kao i na doprinos koji edukacija ima za njen osobni i profesionalni rast i razvoj dok je Katarina Ribić iz varaždinskog centra za socijalnu skrb pohvalila mogućnost informiranja o načinima kojima bi pomogli mladima prilikom izlaska iz sustava alternativne skrbi. Komentar Mislava Goje, iz Centra za socijalnu skrb Požega prenosimo u cijelosti:

Najbolja strana edukacije mi je osim predavanja, svakako dodatna stručna literatura koja pomaže u profesionalnome rastu. Edukacija je ispunila moja očekivanja u smislu da mi približi perspektivu mladih koju su ili još uvijek u alternativnoj skrbi ili su izašli. Kao “šećer na kraju” je bio 3 modul, Briga stručnjaka o sebi, koji je dobro došao za dijeljenje iskustva te ventiliranje.


Polaznici su istaknuli ukupno samo dvije negativne strane edukacije od kojih se jedna odnosila na ograničenja online provedbe, a druga želju za više primjera iz prakse.

Ukupno gledano, iza Svjetskog saveza mladih Hrvatska još je jedna u nizu uspješno održanih edukacija, koja je doprinijela osobnom i profesionalnom rastu niza stručnjaka.

Projekt se sada okreće djeci i mladima u sustavu udomiteljstva kao i udomljenoj djeci i mladima. Vodstvo projekta čeka organizacija, a mlade uživanje na zanimljivim edukacijama, radionicama te izletu i teambuildingu.



Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Svjetskog saveza mladih Hrvatska.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.