mimladi

Ovaj tjedan u bioetici: 30. 11. – 6. 12. 2020.





U ovotjednom pregledu vijesti iz bioetike donosimo zadnje novosti vezane uz novi rekord od 27 godina zamrznute curice u embrionalnom stadiju, prvu pošiljku cjepiva u Hrvatskoj te rekordnim brojkama smrti od samoubojstva u Japanu. Također, donosimo vijesti iz SAD-a o zatvaranju klinika za pobačaj te iz Ujedinjenog Kraljevstva o ograničavanju financijskih olakšica za obitelji s 3 ili više djece.

1. Novi rekord: Beba se rodila nakon 27 godina embrionalnog smrzavanja

(ABC News) Molly Everette Gibson rođena je 26. listopada 2020. godine, nakon što je provela više od 27 godina smrznuta kao embrij. Prema istraživačima iz Prestonske medicinske knjižnice na Sveučilištu Tennessee, postavljen je novi rekord. Prethodni rekord postavila je njezina sestra Emma Wren Gibson, rođena 2017. godine, nakon što je provela 24 godine smrznuta u embrionalnoj fazi. Emini i Mollyni embriji bili su zajedno zamrznuti.

Roditelji, Tina i Ben, prihvatili su embrij putem Nacionalnog centra za doniranje embrija (NEDC) u Knoxvilleu u državi Tennessee. Prema NEDC-u, milijun ljudskih embrija trenutno se nalazi zamrznuto u Sjedinjenim Američkim Državama. Često nakon postupka izvantjelesne oplodnje postoji “višak” embrija koji se može donirati za istraživanje, uništiti ili se “usvojiti” od strane drugog para. Četvrta opcija, koju mnogi koriste, jest da zamrznuti embriji više godina ostaju zamrznuti.

U SAD-u postoji nekoliko različitih agencija za usvajanje embrija. NEDC je osnovan 2003. godine i od tada je sudjelovao u organizaciji oko 1000 usvajanja i rađanja embrija. Svake godine izvrši oko 200 transfera. Kao i kod tradicionalnog posvojenja, parovi mogu odlučiti žele li “zatvoreno“ ili “otvoreno“ posvojenje. “Otvoreno” posvajanje omogućuje neki oblik kontakta s obitelji darivatelja. Koncept usvajanja embrija, poput surogat majčinstva, postavlja izrazite etičke probleme. Uzimajući u obzir sve etičke probleme, treba prepoznati da tisuće napuštenih i zamrznutih embrija predstavljaju situaciju nepravde koja se zapravo ne može riješiti. 

2. Prva pošiljka Pfizer cjepiva u Hrvatsku stiže ovog mjeseca

(Večernji list) Kompanija Pfizer spremna je poslati prve pošiljke cjepiva protiv COVID-19 u Hrvatsku u samo nekoliko sati nakon što regulatorne agencije odobre njegovu upotrebu.Prije toga, njihov kandidat za cjepivo poznato pod nazivom BNT162b2 mora proći autorizaciju Europske agencije za lijekove (EMA) te nacionalnog tijela, Halmeda. Iz europskog regulatora kažu kako su upravo započeli s finalnom evaluacijom Pfizerova cjepiva, da očekuju da će posao završiti za dva do tri tjedana, te da je apsolutno krajnji rok koji su si postavili za izdavanje mišljenja o uvjetnom odobrenju 29. prosinca 2020. godine.

3. Japan: Više ljudi umrlo od samoubojstva u listopadu 2020. nego od COVID-19 tijekom cijele godine

(CNN) Vladine statistike pokazuju da je kroz listopad 2020. godine u Japanu samoubojstvo odnijelo više života nego pandemija COVID-19 tijekom cijele 2020. godine. Prema Japanskoj nacionalnoj policijskoj agenciji, broj samoubojstava dosegao je 2153 u listopadu, dok je Ministarstvo zdravstva zabilježilo 2087 smrtnih slučajeva povezanih s COVID-19.

Japan je jedna od rijetkih zemalja koja je objavila nedavne podatke o broju samoubojstava. Prema WHO-u, Japan je iskusio jednu od najviših stopa samoubojstava na svijetu. U 2016. godini Japan je dosegao 18,5 smrtnih slučajeva samoubojstva na 100 000 ljudi. Ta je brojka znatno veća od globalnog prosjeka koja iznosi 10,6 na 100 000 ljudi.

Razlozi za ovu visoku stopu složeni su: dugo radno vrijeme, akademski pritisak, socijalna izolacija ili čak  kulturna stigma povezana s problemima mentalnog zdravlja. Brojni stručnjaci su upozorili na rizik od krize mentalnog zdravlja u situacijama masovne nezaposlenosti, socijalne izolacije i tjeskobe.

4. SAD: Klinike za pobačaje brzo se zatvaraju

(TIME) Većina klinika za pobačaje u SAD-u nalazi se u sličnoj situaciji. Održavanje klinika za pobačaj tijekom pandemije COVID-19 zahtijevalo je trošenje mnogo više novca zbog čišćenja, zaštitne opremu te zapošljavanja više osoblja kako bi se poštivala pravila socijalnog distanciranja koja su ujedno smanjila broj pacijenata. Istodobno, 11 država privremeno je obustavilo usluge pobačaja ovog proljeća, usred rastuće pandemije. U međuvremenu, kako su otpuštanja naglo rasla, a tvrtke propadale, pacijentice su sve manje sposobni plaćati usluge što je klinike za pobačaj stavilo u još nepovoljniju financijsku situaciju.

5. Ujedinjeno Kraljevstvo: Ograničenje naknade za dvoje djece utječe na odluku žene o pobačaju

(The Guardian) Kontroverzna mjera “granica za dvoje djece” koja ograničava iznos koji veće obitelji mogu dobiti kao naknadu za socijalno osiguranje bila je ključni faktor u odlukama mnogih žena da prekinu trudnoću tijekom pandemije COVID-19, navodi Britanska služba za savjetovanje o trudnoći (BPAS).Ova mjera je u Ujedinjenom Kraljevstvu uvedena 6. travnja 2017. godine radi uštede britanske socijalne pomoći od milijardu funti svake godine.

Obitelji s najnižim primanjima imaju pravo na porezni kredit koji se plaća za svako dijete. Od reforme 2017. godine financijska olakšica je ograničena na prvo dvoje djece, dok treće i svako sljedeće dijete više nema pravo na nju. Za obitelji, gubitak financijske olakšice iznosi 2900£ po djetetu godišnje. Prema službenim statistikama, između travnja 2017. i travnja 2020. godine ovom kontroverznom mjerom je pogođeno 243000 obitelji u Ujedinjenom Kraljevstvu.

BPAS je anketirala 240 žena s 2 ili više djece koje su prekinule trudnoću od ožujka 2020. godine. 59% ispitanih žena je znalo za ograničavajuću mjeru, a 57% ispitanih žena koje imaju pravo na financijsku naknadu je izjavilo kako im je ta naknada važna u njihovoj odluci hoće li nastaviti trudnoću ili ne. Nekoliko je ispitanih žena je priznalo kako im je uklanjanje financijske pomoći zapravo oduzelo izbor trudnoće, prisiljavajući ih na pobačaj kojeg ne bi željele napraviti u manje teškoj financijskoj situaciji.

Prema BPAS-u, dokazi da politika o dvoje djece utječe na stope trudnoće već su bili vidljivi prije pandemije, s naglim porastom pobačaja u trećoj i višoj trudnoći. Između 2016. i 2019. pobačaji majki s najmanje dvoje djece povećali su se za 16,4%, dok su se povećali za 10,3% i 7% među majkama bez djece ili sa samo jednim djetetom.


Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.