mimladi

Ususret Ljetnoj školi bioetike i ljudskih prava 2020.

Svjetski savez mladih Hrvatska treću godinu zaredom u Šibeniku održava Ljetnu školu bioetike i ljudskih prava. Prilika je to da se mladi iz cijele Hrvatske na teoretskoj razini suoče sa suvremenim bioetičkim izazovima. Pitanja koja godinama, možda i desetljećima zauzimaju medijski prostor i izazivaju društvene podjele, ne donoseći konkretne odgovore, dobar su povod okupljanju istaknutih hrvatskih znanstvenika i drugih stručnjaka iz područja medicine, biologije, prava i filozofije. Da je koncept višednevne edukacije od strane neovisnih stručnjaka plodno tlo za cjeloviti razvoj mladih naraštaja, svjedoče i bivši sudionici Ljetne škole:

Marija Barić-Đurđević, studentica Fakulteta hrvatskih studija, nosi lijepe uspomene s prošlogodišnjeg projekta:

Kada nešto u sebi sadrži riječ bios, odnosno život, onda znate da ne može biti ni loše ni dosadno! Isto vrijedi i za bioetiku. U ovom stresnom i brzom načinu života rijetko promišljamo o dostojanstvu ljudske osobe i etičkim načelima vezanima za svakog od nas. Ni jedno stoljeće u ljudskoj povijesti nije otvorilo i aktualiziralo ovoliko bioetičkih pitanja kao ovo u kojem živimo. Ljetna škola bioetike u Šibeniku projekt je koji nas na trenutak zaustavlja, tjera da promislimo o najdubljim ljudskim vrijednostima, a pritom omogućava da dobijemo najbolje uvide iz svih relevantnih struka. Osim s opširnim znanjem i nešto drugačijim pogledom na svijet, kući dođete preplanuli i bogatiji za još nekoliko prijatelja iz cijele Hrvatske!

FOTO: Privatna arhiva

Koliko je sadržajno bogat program privlačan studentskoj populaciji, svjedoči i nimalo zanemariv broj mladih kojima su primaran poziv tehničke znanosti. Jedan takav sudionik je i Filip Barišić, znanstveni novak na Fakultetu elektrotehnike i računarstva:

Uslijed sve učestalijih suvremenih propitivanja naravi ljudskog života, Ljetna škola bioetike je odličan izbor. Predavanje o pojmovima poput ljudskog dostojanstva, o Općoj deklaraciji o ljudskim pravima, psihološkim i fizičkim posljedicama pobačaja na tijelo žene, daje kvalitetnu podlogu na osnovi koje se dalje može proučavati cjelokupna problematika ove moderne grane filozofije. Koristi od pohađanja mogu imati apsolutno svi studenti koje zanima ova tematika, a pogotovo pravnici, filozofi, psiholozi i medicinari. Dakako, ni u ovom slučaju ne ostaje sve isključivo na teoriji. Pridaje se pažnja i primjeni naučenog kroz radionice zagovaranja u kojima se polemiziraju konkretni slučajevi u koja su utkana bioetička pitanja. Naravno, uz sve obaveze, organizatori Ljetne škole bioetike ne zanemaruju socijalnu komponentu. Mnoga svakodnevna druženja, izleti, međusobna upoznavanja mladih studenata koji u pravilu dolaze iz svih krajeva Hrvatske dobar su primjer srdačne, prijateljski nastrojene organizacije Svjetskog saveza mladih.

FOTO: Privatna arhiva

Sedmodnevni događaj sastoji se od interaktivnih predavanja, radionica debatiranja i zagovaranja, a sve s ciljem osnaživanja polaznika u znanstveno utemeljenoj argumentaciji te poticanja na daljnji razvoj i propitkivanje društvene stvarnosti. Mladi ljudi, pokazuje se, željni su istine i odvažnog pristupa životnim izazovima, dovoljno zreli i samosvjesni da odbacuju podcjenjivački odnos koji im suvremeno doba pruža, nudeći najlakša i površna rješenja. S tim željama dolaze na Ljetnu školu, a odlaze bogatiji i novim poznanstvima.

Damir Kopljar, student Filozofskog fakulteta, o iskustvu i doživljaju Ljetne škole nam je rekao:

Ljetna škola je mjesto na kojemu mlada osoba, u opuštenom ambijentu prekrasnoga grada Šibenika, može saznati sve što ju zanima u vezi bioetike. Ono što krasi Ljetnu školu su ugodna atmosfera, vrhunski predavači i naravno uvijek nasmijani i druželjubivi polaznici koji svojom energijom sve skupa pretvaraju u nezaboravno iskustvo. 

FOTO: Privatna arhiva

Studentica Medicinskog fakulteta, Manuela Bajan, ima samo pozitivne uspomene:

Na Ljetnoj školi upoznala sam puno divnih ljudi i cijeli projekt ostat će mi u pamćenju kao jako lijepo iskustvo prepuno veselja i nezaboravnih trenutaka.

FOTO: Privatna arhiva

Od 27. 7. do 2. 8. polaznici će aktivno sudjelovati u obrađivanju pet tema (pravo na život, priziv savjesti, transrodnost, genetika, COVID-19) kojima će se i ovoga puta pristupiti multidisciplinarno.

Podsjećamo, prijave za Ljetnu školu bioetike i ljudskih prava u organizaciji Svjetskog saveza mladih Hrvatska traju do 28. 6. 2020., a prijaviti se možete putem sljedećeg obrasca. 

Kako nam je bilo prošle godine, možeš vidjeti ovdje.

Dijana Kovačević

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.