Donosimo vam tjedni pregled vijesti iz bioetike, a ovaj put osim pandemije COVID-19 aktualna tema je i problem neregulirane industrije surogatstva.
1. Nove ohrabrujuće informacije u utrci s cjepivom protiv virusa korona
(New York Times) U globalnom projektu medicinskog istraživanja bez premca u ambiciji i opsegu, stručnjaci diljem svijeta trude se u pripremi eksperimentalnog cjepiva protiv virusa korona – samo nekoliko mjeseci nakon što je virus identificiran. Farmaceutske kompanije, kao što su Inovio i Pfizer, započele su rane testove na ljudima kako bi utvrdile jesu li njihova cjepiva sigurna. Istraživači na Sveučilištu Oxford, Engleska također testiraju cjepiva na ljudima i kažu kako bi cjepivo za hitnu uporabu moglo biti spremno već u rujnu 2020. godine. Američka biotehnološka tvrtka Moderna je u ponedjeljak objavila ohrabrujuće rezultate ispitivanja sigurnosti cjepiva na osam dobrovoljaca. Detaljni podaci ispitivanja nisu objavljeni, ali ove vijesti bude veliku nadu o otkriće cjepiva.
2. Latinska Amerika bilježi rekordno visoku stopu smrtnosti od virusa korona
(The Guardian) Meksiko i Brazil su ovih dana zabilježili najviše stope smrtnosti od posljedica virusa korona, izazivajući bojazan od rasta pandemije diljem Latinske Amerike zbog ambivalentnih i odgođenih reakcija vlada tih dviju napučenijih zemalja. U Brazilu Ministarstvo zdravstva je u utorak izvijestilo o 881 novih smrtnih slučajeva u posljednja 24h, ukupno 12.461 smrtnih slučajeva. Iz Meksika su u utorak izvijestili o 353 nove smrti u posljednja 24h i 1.997 novih potvrđenih slučajeva.
3. Zanemarujemo etičke probleme surogatstva
(Newsweek) Nedavna najava popularnog televizijskog novinara Andersona Coopera o su-roditeljstvu koje će ostvariti za dječaka Wyatta izazvala je opće oduševljenje. Jer, ima li što sretnije od rođenja djeteta? Međutim, sretna vijest zamagljuje neka teška pitanja o uglavnom nereguliranoj industriji surogatstva, za koju kritičari kažu kako praksa i industrija surogatstva dovodi u opasnost zdravlje žena i komodifira odnos prema djeci. Praksa surogatstva otvara brojna etička pitanja, no o njima se u javnosti nažalost često ili nikako ne raspravlja.
4. Kolumbijska policija koristi dronove za otkrivanje visokih tjelesnih temperatura
(Reuters) Nisu ptice, avioni ili Superman – nego policijske bespilotne letjelice koje lete nebom iznad Bogote, glavnog grada Kolumbije, i otkrivaju osobe s visokom tjelesnom temperaturom ili one koji krše karantenu proglašenu zbog virusa korona. Ako dron otkrije osobu s potencijalnom groznicom, zabilježenu lokaciju šalje medicinskom timu koji ima zadaću pronaći istu osobu i utvrditi ima li ista simptome virusa korona.
5. Šokantna međunarodna industrija surogatstva – brod koji tone
(BioEdge) Jedno od glavnih međunarodnih središta surogatsva jest Ukrajina. Komercijalno surogatstvo u Ukrajini nije zabranjeno pa svake godine Ukrajinu posjeti preko 500 parova u svrhu ostvarenja su-roditeljstva putem surogatstva. Pandemija virusa korona oštro je pogodila BioTexCom, agenciju za surogatstvo iz Kijeva u Ukrajini, zbog zatvaranja državnih granica.
Video koji dolazi iz agencije BioTexCom prikazuje 46 novorođenih beba kako leže u kolijevkama u “hotelu” Venecija te kako o bebama brine bolničko osoblje. Kako kažu iz klinike, udomitelji nemaju priliku dobiti svoju novorođenčad jer su državne granice i dalje zatvorene zbog pandemije virusa korona.
Skandalozni slučaj primjetila je pravobraniteljica Lyudmila Denisova zbog velikog problema u sustavu koje u ovom slučaju zbog ”usluga” surogatstva krši prava djece.
Iz videa je vidljivo kako budući su-roditelji dolaze iz SAD-a, Kine, Britanije, Njemačke i drugih zemalja, a Denisova tvrdi kako kako ukrajinska vlada ne čini dovoljno u zaštiti vlastitog naroda, baš kao što Ukrajina “postaje zemlja, koja svoju novorođenu djecu daruje strancima, no ne može odlučiti o sudbini te djece.”