mimladi

Ženina nemoć i snaga

Čvrsto vjerujem da je jedna od najvećih laži u koju smo povjerovali bespomoćnost. Nemoć i bespomoćnost nisu nužno sinonimi; razlika između nemoći i bespomoćnosti je da se u prvom slučaju suočavamo s nepromjenjivim činjenicama, a u drugom prepuštamo izvanjskoj kontroli vjerujući kako ne postoji ništa što možemo učiniti. A ipak, čak i kad smo nemoćni, uvijek postoji nešto što možemo učiniti.

 

Neki dan obilježen je Međunarodni dan sjećanja na holokaust, spomen na milijune u danom trenutku nemoćnih ljudi koji ipak ni tada nisu bili bespomoćni. Prije nego što dođete do pogrešnog zaključka ove rečenice, voljela bih podsjetiti na riječi jednoga od preživjelih zatvorenika konclogora, Viktora Frankla, koji je, proživljavajući iskustvo logoraša i suočavajući se svakodnevno s mogućnošću da ne doživi sutra, ustvrdio kako čovjek čak i kad ne može promijeniti ono što mu se događa, još uvijek ima slobodu odlučiti kako će odgovoriti na određene okolnosti. U tom smislu, i dalje može nešto učiniti. Konkretno, iako mu je oduzeta fizička sloboda i dostojanstvo uzdrmano do srži, on je još uvijek slobodan odlučiti kako će reagirati na to. Mnogima nam se ne sviđa ta tvrdnja jer smo navikli gledati na svoj život radije kao na rezultat spleta nepredvidljivih okolnosti nego vlastitih svakodnevnih odabira.

 

No zašto uopće to spominjem? Često se u današnjem svijetu susrećemo s pojmom osnaživanja, osobito u kontekstu nekih feminističkih teorija. Što je drugo osnaživanje nego otkrivanje onome koga se osnažuje, u ovom slučaju ženama, da nisu bespomoćne, nego da se u njima već nalazi snaga koju trebaju osvijestiti i njome se poslužiti?

 

Kakve veze program FEMM ima s osnaživanjem žena? Velike. Što te može osnažiti više nego upoznavanje s tvojim tijelom i procesima koji utječu da se sve u tebi zbiva onako kako treba? Nijedan dio tebe nije slučajan, nijedan nije nevažan, a upravo je poznavanje načina na koji se sve to odvija prvi korak na putu odgovornog donošenja odluka o svom životu.

 

Primjerice, primjenjujući Franklovu teoriju o odabiru na reproduktivno zdravlje, što mogu učiniti kad su „oni dani u mjesecu“ i nemoćna sam utjecati na bol, promjene raspoloženja, umor i iscrpljenost? Mnogo. Od toga da svjesno odaberem više sna, odmora i pravilne ishrane, što pomaže tijelu da lakše podnese tegobe mjesečnice, pa do toga da se zauzmem za sebe i svoje emocije tako da si priuštim dulji razgovor s dragom osobom, opuštanje uz dobar film ili knjigu ili bijeg u prirodu. I to je tek početak.

 

Priznajem, donošenje odluka je teško jer zahtijeva promišljanje i riskiranje. Ali to je jedini put prema istinskoj moći. Ne nasjedaj na priče o tome da netko izvana kontrolira tvoju slobodu. Ne budi bespomoćna. Pokreni se. Učini nešto za sebe i dođi na edukaciju.

 

Saznaj više i prijavi se na https://forms.gle/CYLSENRhYjdJU6MVA.

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.