mimladi

Učenici trebaju cjelovit pristup u odgoju i obrazovanju

Prema istraživanju Poliklinike za djecu i mlade svako treće dijete u školi je pretrpjelo neki oblik zlostavljanja, a svjetska istraživanja pokazala su da u 71% slučajeva nastavnici ne poduzimaju ništa kako bi se situacija promijenila. 

 

Prema UNICEF-ovom priručniku ”Škola bez nasilja – k sigurnom i poticajnom okruženju za djecu” nasilno ponašanje može biti fizičko (udaranje, nanošenje fizičke boli, guranje, čupanje), verbalno (ruganje, omalovažavanje, ogovaranje, nazivanje pogrdnim imenima, prijetnja), putem socijalne izolacije učenika (ignoriranje, isključivanje iz kruga prijatelja), te, po svim istraživanjima, najbrže rastuće, nasilje putem interneta, odnosno cyberbullying.

 

Primjer dobre prakse

 

Kako bi učenike potaknuli na promišljanje o vrijednostima poput ljudskog dostojanstva te ih potaknuli na solidarnost, izgradnju zajedništva i međusobno poštivanje, u protekloj školskoj godini 2017./2018. Svjetski savez mladih Hrvatska osmislio je i proveo preventivni program ”Dostojanstvom protiv nasilja” sa sedmašima OŠ Ivana Cankara u Zagrebu.

 

”Smatram da učenicima treba pružiti veću mogućnost učenja i promišljanja o pojmu ljudskog dostojanstva tijekom školovanja. Mnogi učenici su tek prošavši naš program razumjeli kako je ljudsko dostojanstvo neotuđivo, da ga dobivamo rođenjem te da nam ono govori da je svaka osoba vrijedna i zaslužuje poštovanje samim time što je čovjek. Mislim da je također važno da učenici čuju o tome kako svatko od njih ima jedinstvenu osobnost, talente te da ta različitost obogaćuje njihov razred i zajednicu u kojoj žive. Svatko je jedinstven i poseban i važno je da učenici to i sami, na dublji, iskustven način, prepoznaju i osvijeste, kako u sebi, tako i u drugima”, rekla nam je Jelena Martinović, voditeljica projekta.

 

Važno je prepoznati potencijal u svakom učeniku

 

”To je jedan od ciljeva projekta, afirmirati svakog pojedinca u ozračju prihvaćanja i uvažavanja kako bi se mogao ugraditi u zajedništvo s drugima, a kasnije i u društvo, kao najbolji oblik prevencije nasilja koji se javlja u školama”, rekla je volonterka Svjetskog saveza mladih Hrvatska, Ina Delić.

 

Iz Svjetskog saveza mladih Hrvatska naglašavaju kako bi voljeli da ovaj projekt zaživi diljem domovine, kao jedan pozitivan i cjelovit pristup mladima, koji putem 15 interaktivnih radionica stavlja naglasak na izgradnju karaktera, ali i na razvijanje emocionalnih, socijalnih i komunikacijskih vještina kao nužnih u nenasilnom rješavanju sukoba i razvijanju ispravne slike o sebi samom.

 

”Ovim putem potaknula bih nastavnike koji su razrednici u svojim školama da na satovima razrednika putem različitih vježbi pričaju o ovim temama s učenicima, pomognu im u međusobnom upoznavanju, zbližavanju i povezivanju, jer se, uz malo truda, može izbjeći puno, a postići mnogo. Iz našeg iskustva, najbolji način je stvaranje neformalnije atmosfere u razredu, recimo postavljanjem stolica u krug, igranjem uloga, gledanjem video isječaka, kako bi se učenici opustili i oslobodili u kasnijoj diskusiji i razmjeni mišljenja”, rekla je voditeljica projekta.  

 

Sudjelovanje u forum teatru

 

Učenici su tijekom programa imali priliku prisustvovati i forum teatru, koji su izveli volonteri. Prilikom izvedbe, učenici su mogli aktivno pristupiti rješavanju problema vršnjačkog nasilja te primijeniti naučeno s radionica. Forum teatar kreativna je i vrlo praktična kazališna tehnika kojom je gledatelj pozvan izravno se uključiti u radnju u predstavi. Učenici su tako mogli postavljanjem pitanja likovima, davanjem uputa te ”ulaskom” u pojedinu ulogu pomoći potlačenoj u priči, koja je bila njihove dobi i žrtva vršnjačkog nasilja na osnovu školskog uspjeha i socioekonomskog statusa, s čime su se učenici mogli poistovjetiti.

 

Udruga koja promiče i zalaže se za ljudsko dostojanstvo

 

Svjetski savez mladih Hrvatska podružnica je World Youth Alliance, a djeluje s ciljem promicanja neotuđivog dostojanstva ljudske osobe i kulture života. Za ovaj projekt podršku su dobili od Ministarstva znanosti i obrazovanja, a potencijalnu suradnju za iduću školsku godinu ostvarili su već s mnogim školama koje su prepoznale ovaj holistički program kao kvalitetan sveobuhvatan preventivni pristup problemu međuvršnjačkog nasilja.

 

Više informacija možete dobiti putem maila: croatia@wya.net

 

mimladi.hr

Unesite pojam po kojemu želite pretraživati portal.